Nastavení cookies

Ministr kultury Martin Baxa předal ocenění v soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2021

23.05.2022 19:20|ministerstvo

V Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze byly za účasti ministra kultury Martina Baxy slavnostně předány ceny za nejlepší knižní design roku 2021. 

 

V kategorii katalogů získala první místo Josefina Karlíková za výstavní katalog LITERATURA novinového formátu, který vydala Revolver Revue. Dvakrát porota ocenila publikaci Průvodce neklidným územím věnovanou česko-slovenské fotografii (nakladatelství Labyrint), která si kromě 2. místa v kategorii učebnic odnesla i ocenění Unie grafického designu. Kolekce vítězných nejkrásnějších knih roku je v CAMP vystavena do 26. května.

Ministr kultury Martin Baxa předal ceny Ministerstva kultury za 1. místa v kategoriích: Odborná literatura, Krásná literatura, Literatura pro děti a mládež, Učebnice a jiné didaktické pomůcky, Knihy o výtvarném umění, Bibliofilie a autorské práce a Katalogy.  

„Rád bych poděkoval těm, kdo se organizačně podíleli na zdaru letošního ročníku soutěže, a porotě zvlášť, a to za nelehkou práci při výběru těch nejkrásnějších knih. Svůj obdiv bych rád adresoval všem účastníkům soutěže za kontinuální práci na poli českého knižního designu a polygrafie. Knihy loňské produkce, které byly ohodnoceny, jsou jen vzorkem produkce českých nakladatelů a grafických studií, avšak vzorkem vskutku reprezentativním,“ řekl ministr Martin Baxa.   

Porota složená z grafických designérů, ilustrátorů, teoretiků umění i tiskařů z nominované šedesátky titulů ocenila ty nejkrásnější v sedmi kategoriích podle žánrů. V odborné literatuře získala první místo a ocenění ministerstva kultury publikace +- 160 let mapující historii ohýbaného nábytku firmy TON. Z beletrie porotu nejvíce zaujal literárně-dokumentární portrét Felixe Kolmera, přeživšího holocaustu, v grafické úpravě Milana Nedvěda: „K tématu života poznamenaného holocaustem je vhodně zvolena forma práce s fotografiemi, texty neokázale doplňuje dobová patina a vazba s vnitřním sešitem jako by pocitově navazovala na skautské deníky,“ okomentoval výběr předseda výtvarné poroty Jiří Karásek.

V kategoriích dětské literatury i učebnic si ocenění odneslo nakladatelství Běžíliška za knížku Karlíček a vosy s ilustracemi a grafikou Hany Šradějové a za publikaci Malí fotografové pojednávající o principech a historii fotografie, kterou graficky zpracovala Barbora Toman Tylová a ilustracemi doplnila Nikola Logosová. Nejkrásnější knihou o výtvarném umění se stal Model 2011–2021 mapující dekádu pražské galerie Berlínskej Model v knižní úpravě Richarda Bakeše. V kategorii autorských knih a bibliofilií porota jednomyslně zvolila publikaci Týrání koček Elsy Rauerové a Matěje Skalického, která vznikla jako výstup stejnojmenné experimentální výstavy ve zlínské galerii Kabinet T.

Cenu Arna Sáňky za nejlepší studentskou práci získala Ivana Beranová za autorský knižní objekt Zvukárium. Památník národního písemnictví společně s Uměleckoprůmyslovým museem udělují každoročně také cenu mladému tvůrci do 30 let, kterou si v letošním roce odnesl Matěj Matouš za autorskou knihu 365POSTER. Kromě toho své ceny udělil Spolek českých bibliofilů, Unie grafického designu, Spolek českých umělců grafiků Hollar a Svaz polygrafických podnikatelů.

K 57. ročníku soutěže vyšel také katalog v grafické úpravě Terezy Hejmové a Adély Svobodové s fotografiemi Jiřího Thýna, který je doplněn o výběr knih paralelní studentské poroty. „Studenti a studentky ateliérů grafického designu z pěti českých vysokých škol vybírali ve dvou dnech knihy podle oficiálních pravidel soutěže. Zajímalo nás, jak moc se posouvá vnímání knih u generace nastupujících grafických designérů a designérek,“ vysvětlují koncept katalogu grafičky.

Slavnostní vyhlášení výsledků doprovodila přednáška o performativním designu Terezy Ruller, grafické designérky a spoluzakladatelky amsterdamského studia The Rodina. Kolekci vítězných nejkrásnějších knih roku je možné zhlédnout do čtvrtku 26. května v Centru architektury a městského plánování v Praze. Vítězné knihy dále putují na mezinárodní soutěž knižního designu, objeví se na přehlídce Designblok a tuzemských i zahraničních výstavách a veletrzích. 

O soutěži Nejkrásnější české knihy roku
V soutěži Nejkrásnější české knihy roku je hodnoceno grafické, ilustrační a polygrafické zpracování knih vydaných v českých nakladatelstvích a vytištěných v českých tiskárnách vždy za poslední kalendářní rok, a to hned v sedmi kategoriích. V každé z kategorií jsou vyhlašována tři místa, první je Ministerstvem kultury České republiky honorováno částkou 50 000 Kč. Památník národního písemnictví dále vyhlašuje Cenu Arna Sáňky určenou pro studenty a spolu s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze oceňuje i mladé grafiky ve věku do 30 let. Své ceny udělují také Spolek českých bibliofilů, SČUG Hollar, Unie grafického designu a Svaz polygrafických podnikatelů. Památník národního písemnictví organizuje soutěž pravidelně od roku 1965. 

Partnery 57. ročníku NČKR 2021 jsou Artikl, Canon (Cena pro mladé úpravce do 30 let), Czechdesign, Česká centra, Fedrigoni, Font, Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy a Uměleckoprůmyslové museum v Praze.

 

Výsledky NČKR 2021

 

Kontakt:
Aneta Křižková
PR manažerka / Oddělení prezentace sbírky
E: krizkova@pamatnik-np.cz
T: +420 778 757 662
W: www.pamatniknarodnihopisemnictvi.czwww.facebook.com/nejkrasnejsiceskeknihyroku/www.instagram.com/nckr_2021/

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.