Ministr kultury Lubomír Zaorálek předal státní ceny a ceny Ministerstva kultury pro rok 2019

20.10.2019 21:52|ministerstvo

Na Nové scéně Národního divadla byli vyhlášeni laureáti státní ceny a ceny Ministerstva kultury pro rok 2019. 

 

Státní ceny jsou udělovány za literaturu a za překladatelské dílo, ceny Ministerstva kultury pak za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury a za přínos v oblasti kinematografie a audiovize.  

  • Státní cena za literaturu byla udělena Karolu Sidonovi za celoživotní přínos české literatuře.
  • Státní cena za překladatelské dílo byla udělena Anně Kareninové za dosavadní překladatelské dílo v oblastech krásné literatury a filmu.
  • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla byla udělena Janu Nebeskému za invenční a inspirativní pojetí současné divadelní režie.
  • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby byla udělena Jiřímu Chválovi za celoživotní sbormistrovskou činnost a dlouholetou úspěšnou práci s hudebním dorostem.
  • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění byla udělena Václavu Ciglerovi za celoživotní výtvarné dílo, pedagogickou činnost a nezpochybnitelný přínos pro oblast výtvarného umění.
  • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury byla udělena Ivanu Kroupovi za mimořádný autorský přístup v evropském kontextu a za přispění k rozvoji současné architektury prostřednictvím pedagogické činnosti.
  • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize byla udělena Jiřímu Menzelovi za filmy, kterými se nesmazatelně zapsal do dějin české a světové kinematografie a  Jaroslavu Kučerovi in memoriam za celoživotní ochotu experimentovat a osobitý kameramanský rukopis, kterým umocňoval vyznění kinematografických děl.

Podrobné informace o oceněných a jejich díle naleznete v brožuře.

 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.