Ministr kultury Antonín Staněk uvedl Ivu Janžurovou do síně slávy Národního divadla

27.08.2018 13:25|ministerstvo

Ministr kultury Antonín Staněk dnes uvedl herečku Ivu Janžurovou do síně slávy Národního divadla. U příležitosti zahájení 136. sezony naší první scény byli oceněni také další umělci reprezentující její jednotlivé obory. Umělečtí ředitelé zároveň představili podobu nadcházející divadelní sezony.

 

Je mi ctí uvést do Síně slávy právě paní Ivu Janžurovou, dovolím si říci legendu českého herectví. A to jenom divadelního, přestože právě s Národním divadlem je neodmyslitelně spjata. Vážím si jejích rolí a jen těžko bych vybíral, které z nich nejvíce a ve které ji mám nejraději. Paní Janžurové ze srdce blahopřeji a těším se, že se opět brzy potkáme v Národním divadle u některé z „jejích“ her,“ řekl ministr kultury Antonín Staněk. 

Cenu ředitele si odnesli Magdalena Matějková (balet), Filip Kaňkovský (činohra) a Jiří Brückler (opera). 

Ministr kultury Antonín Staněk také oznámil, že jmenuje prof. MgA. Jana Buriana ředitelem Národního divadla na druhé období, tedy od 2. 8. 2019 do 1. 8. 2025. Ztotožnil se tak se stanoviskem Garanční rady pro Národní divadlo. 

Národní divadlo v uplynulých pěti letech prošlo pozitivním vývojem, a to jak v umělecké oblasti, tak ve smyslu realizace významných strategických projektů. Pokračování stávajícího vedení Národního divadla zajistí této významné kulturní instituci potřebnou stabilitu a zároveň předpoklady pro pozitivní změny. Zachování kontinuity veřejné služby a dlouhodobý rozvoj divadla jsou klíčovým předpokladem pro nadprůměrné umělecké výsledky obhajitelné v mezinárodní konkurenci,“ řekl Antonín Staněk. 

Ministr kultury současně zvažuje vytvoření jednotného metodického systému pro evaluaci a jmenování ředitelů státních kulturních institucí s cílem odstranit nevyváženost přístupu Ministerstva kultury jako zřizovatele k vedení některých jeho příspěvkových organizací. 
 

Simona Cigánková 
tisková mluvčí MK
T: +420 702 010 461
E: simona.cigankova@mkcr.cz 

Tomáš Staněk 
tiskový mluvčí ND
T: +420 605 207 249
E: t.stanek@narodni-divadlo.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.