Ministr kultury Antonín Staněk dnes jedná v Egyptě o chystané největší výstavě starého egyptského umění "Sluneční králové" v ČR

09.04.2019 10:00|ministerstvo

Ministr kultury Antonín Staněk dnes jedná v Káhiře o realizaci výstavy Sluneční králové se svým egyptským protějškem, ministrem pro památky panem J.E. Khaledem El Ananym. Výstava má být zahájena v červnu 2020 v Národním muzeu v Praze a bude největší výstavou egyptských památek v ČR za dlouhá desetiletí.

 

Cílem jednání je zajistit bezproblémovou přípravu této jedinečné výstavy a ujistit egyptskou stranu o velké váze, kterou Česká republika klade na celý projekt.

„Považuji za velkých úspěch našich vzájemných vztahů a také za vysoké ocenění práce českých egyptologů v Egyptě, že egyptská vláda a egyptské ministerstvo pro památky schválili Národní muzeum jako hostitele pražské výstavy. A to podle podmínek navržených Českým egyptologickým ústavem,"uvedlministr kultury Antonín Staněk.„Výstava představí téměř80 sbírkových předmětů nalezených českou expedicí a samozřejmě i další pozoruhodné zápůjčky. Považuji za čest, že to mohu být právě já, kdo smí symbolicky pozvat faraóny opět do Prahy."

V průběhu zahraniční pracovní cesty ministr kultury navštívil Archeologické muzeum v Káhiře, kde si v doprovodu českých egyptologů prohlédl nálezy české expedice. Delegace se také vydala na pyramidová pole v Abúsíru a Sakkáře, kde čeští egyptologové působí. 

Stalo se tak krátce poté, co Český egyptologický ústav zveřejnil (2. 4. 2019) nový objev: výjimečný pyramidový komplex královny Setibhor a hrobku hodnostáře Chuyho, který žil na sklonku Staré říše. Objev hrobky vyzdvihuje význam vlády krále Džedkarea a období pozdní 5. dynastie. Dále expedice nalezla doklady o Setibhor – doposud neznámé královně z konce 5. dynastie. Královnino jméno Setibhor a její tituly jsou vytesány na sloupu z červené žuly, který se nachází v nově odkrytém vstupu do jejího pyramidového komplexu. Otázku, kdo byla majitelka tohoto neobvyklého památníku, se odborníci pokoušeli zodpovědět desítky let.

Český egyptologický ústav oslavil v minulém roce 60 let své existence a jedinečné nálezy i plánovaná výstava Sluneční králové jsou krásnou odměnou za jejich dlouholetou práci,“ řekl ministr Staněk. 

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.