Ministr Herman se zúčastnil slavnostního odhalení Stolpersteinu věnovanému Harry Kendemu

06.10.2014 14:49|ministerstvo

Praha 6. října 2014 -- Dnes v 10 hodin se uskutečnilo před budovou gymnázia v České ulici v Českých Budějovicích slavnostní odhalení Stolpersteinu (Kámen zmizelých), věnovaného židovskému studentu gymnázia Harry Kendemu. 

Slavnostního aktu se zúčastnil ministr kultury České republiky Daniel Herman, z Ministerstva kultury dále Jaromír Talíř, za město České Budějovice jeho primátor Juraj Thoma, poslankyně Vlasta Bohdalová, někteří pamětníci Druhé světové války a transportu.

Gymnázium v České ulici v Českých Budějovicích navštěvoval během II. světové války židovský student Harry Kende (24. 3. 1927 – 8. 3. 1945), který zahynul jen dva měsíce před jejím skončením v koncentračním táboře ve Flossenbürgu.

„Nejsou žádné bezejmenné oběti, každá oběť má své jméno,“ řekl ministr Herman při odhalení Stolpersteinu věnovaného Harry Kendemu.

Stolperstein je mosazná destička vel. 10 x 10 cm, která je osazena v chodníku s jednoduchým textem:

ZDE STUDOVAL HARRY KENDE NAR. 1927 DEPORTOVÁN 1942 DO TEREZÍNA
1944 DO OSVĚTIMI 1945 ZAVRAŽDĚN VE FLOSSENBÜRGU.

Tyto tzv. Stolpersteiny se rozšířily v posledních letech v Německu, Nizozemí, Belgii, Itálii, Norsku, Rakousku, Polsku, Slovensku, Slovinsku, Maďarsku, Chorvatsku, Švýcarsku, Francii, Rumunsku a na Ukrajině. V Českých Budějovicích je prvním svého druhu. Stolpersteinů bylo v posledních letech odhaleno v Evropě již přes 48 tisíc.

PhDr. Helena Markusová
vedoucí tiskového oddělení
tisková mluvčí

 

Tiskové oddělení
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Martha Häckl
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: martha.hackl@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.