Ministr Daniel Herman udělil cenu Artis Bohemiae Amicis výtvarníku Karlu Frantovi

27.12.2016 14:25|ministerstvo

Malíř a grafik známý svými ilustracemi dětských knih, komiksy i animovanými filmy reprezentoval svou vlast na výstavách po celém světě. Je držitelem několika prestižních mezinárodních cen.

 

Karel Franta se narodil 1. 5. 1928. K výtvarnému umění měl blízko od mládí; vyučil se grafickým kreslířem a litografem, poté vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění.

Pod vlivem kolegů Jiřího Trnky a Heleny Zmatlíkové směroval svou uměleckou činnost do oblasti dětské ilustrace. Působil jako grafik a výtvarný redaktor, v 60. a 70. letech ilustroval dětské časopisy Sluníčko, Ohníček a Pionýr. Je tvůrcem populárních komiksů Malý Vinnetou nebo Strašidýlko Kuk.

Svými ilustracemi doprovodil přes sto dětských knih, nejen českých autorů (Jiřího Žáčka, Františka Nepila, Václava Čtvrtka, Marie Kubátové aj.), ale také produkci zahraničních, zejména německojazyčných nakladatelství. Ilustroval též francouzské vydání Ezopových a La Fontainových bajek. Jako výtvarník se podílel i na několika animovaných filmech.

Za uměleckou činnost byl Karel Franta oceněn mezinárodni cenami, mj. v r. 1986 ve Frankfurtu nad Mohanem cenou Grand Prix UNICEF při OSN za nejlepší ilustraci a v r. 1994 zápisem na čestnou listinu IBBY, mezinárodního sdružení pro dětskou literaturu. Obě tato ocenění patří k nejprestižnějším, jaké mohou výtvarníci ve světovém měřítku získat.

Medaili Artis Bohemiae Amicis přebírá výtvarník, jenž dal sílu svého talentu do služeb publiku nejvděčnějšímu, ale současně nejnesmlouvavějšímu – dětskému čtenáři a divákovi. Kultivace dětského výtvarného vkusu, který Karel Franta vždy respektoval a nikdy se mu nepodbízel, je zásluhou, již je mi ctí a radostí dnes ocenit,“ uvedl Daniel Herman.

 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ
Simona Cigánková
Vedoucí tiskového oddělení kabinetu ministra
email: simona.cigankova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.