Ministr Antonín Staněk si prohlédl unikátní muzeum „pragovek“

26.03.2019 16:55|ministerstvo

Ministr kultury Antonín Staněk navštívil Expozici požární ochrany v areálu Hasičského záchranného sboru ČR ve Zbirohu a unikátní Automuzeum Praga ve Zbuzanech. V „hasičské expozici“ si ministr Staněk prohlédl exponáty Praga, které pocházejí ze sbírky Emila Příhody. Ta čítá dohromady stovku vozů a 400 tisíc předmětů dokumentujících téměř kompletní historii automobilové značky Praga. Některé její části měl ministr s doprovodem možnost vidět ve Zbuzanech.

 „Sbírka pana Příhody nemá obdoby, jedná se o třetí nejúplnější sbírku svého druhu na světě. Úplnost archivu je úctyhodná a vozy jsou velmi zachovalé. Souhlasím, že takto unikátní kolekce si zaslouží své stálé místo,“
 řekl ministr kultury Antonín Staněk. 

Celá sbírka je nyní rozmístěna v několika lokalitách. Pragovky v hasičském provedení jsou zapůjčeny do Hasičského muzea ve Zbirohu, několik vozů je v Muzeu karosářství ve Vysokém Mýtě. Emil Příhoda již několik let shání místo, kde by celá jeho sbírka byla pod jednou střechou. 

Řada z exponátů si zahrála nejen v dobových filmech, jejich majitel odhaduje, že je zapůjčil více než 2000x; vášnivý sběratel a znalec Emil Příhoda je také autorem knihy Devadesát let výroby automobilů, která mapuje historii československé automobilky PRAGA.
 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.