Ministerstvo kultury zaštítilo vzpomínkové akce v Javoříčku a na Zákřově

29.04.2019 09:33|ministerstvo

O víkendu 27. a 28. dubna si obyvatelé Olomouckého kraje připomněli tragický osud obcí Javoříčko a Zákřov, které na samém sklonku 2. světové války vypálila německá armáda. Nad letošními akcemi převzal osobní záštitu ministr kultury Antonín Staněk.

 

Právě na příkladu Javoříčka a mnoha podobných míst vidíme, jak osudové může být, když by hodnoty, na nichž dnes stojí naše společnost, byly upozaděny,“ zaznělo v projevu náměstka ministra kultury Aloise Mačáka na setkání v Javoříčku, kterého se vedle pozůstalých po 38 zavražděných javoříčských mužích zúčastnilo několik set lidí. Náměstek Mačák rovněž připomněl, že ministerstvo kultury, pod nějž mimo jiné spadá péče o památníky v Lidicích a Ležákách, velmi vítá to, že i v dalších regionech existují spolky a jednotlivci, kteří si udržení odkazu těchto míst vzali za své poslání.

Obec Javoříčko byla 5. května 1945 přepadena oddílem SS, muži povražděni a stavení vypálena. Popelem tehdy lehlo 32 usedlostí. Jako jedna z mála budov zůstala stát tamní škola, v níž je v současné době umístěna expozice, která tehdejší události připomíná. 

Památník na Zákřově připomíná smrt mužů, které okupační jednotky odvlekly z obklíčené obce do Velkého Újezda. Muži byli mučeni a následně devatenáct z nich upáleno v nedaleké osadě Kyjanice. Byl mezi nimi i Ota Wolf, člen židovské rodiny, která se celou válku ukrývala v lesích v okolí Tršic. Po válce byl vydán jeho deník, díky němuž je Wolf označován za českou Annu Frankovou. 

 

Martha Häckl, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.