Ministerstvo kultury se ohrazuje proti lživému titulku v Deníku N

19.06.2019 16:30|ministerstvo

Ministerstvo kultury se velmi důrazně ohrazuje proti titulku článku redaktorky Deníku N Elišky Černé "Ministr Staněk nařídil odvolat členy komise, která upozornila na extrémně předražený obraz" (vydání 17. 6. 2019), který je lživý a zcela nepřípustným způsobem spojuje dvě odlišné věci. MK ČR žádá šéfredaktora Deníku N o jeho okamžitou úpravu a omluvu.

 

Ministerstvo požádalo dne 18. 6. 2019 šéfredaktora Deníku N, pana Tomáška, s nímž již dříve řešilo předpojatost a aktivismus jeho redaktorek, o úpravu titulku, dosud se ale neozval.

Titulek spojením obměny členů komise a možným trestněprávním pozadím nákupu deskového obrazu podsouvá čtenáři dojem, že ministr kryje předražený nákup a ty členy komise, kteří na něj upozornili, za to trestá. To je zlovolné, manipulativní a účelově zavádějící tvrzení redaktorky Černé, které má za cíl u čtenářů navodit dojem, že ministr kryje nezákonné jednání. Toto lživé a účelové spojení poškozuje ministra, úřad, ale i kredit české žurnalistiky.

Aktivismus paní Elišky Černé, jejíž předpojatost, konfliktnost a neprofesionalitu muselo tiskové oddělení MKČR s panem Tomáškem už řešit, nyní přesáhlo míru, kterou je možné tolerovat. 
 
I ostatní údaje v článku týkající se komise, jsou nepřesné a neověřené, to je ale spíše věc neprofesionality. Ministerstvo ale nemůže v žádném případě akceptovat lživé tvrzení, že ministr nařídil členy komise odvolat a naznačit nezákonnost pozadí.

Ministerstvo tímto rovněž podává podnět Etickému panelu Syndikátu novinářů ČR k došetření celého případu.

 

Martha Häckl, tisková mluvčí MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.