Ministerstvo kultury otevírá brány Nostického paláce!

27.09.2018 12:57|ministerstvo

U příležitosti Dne české státnosti a svátku patrona české země Svatého Václava otevře Ministerstvo kultury v pátek 28. září 2018  v době od 10 do 17 hodin veřejnosti brány malostranského Nostického paláce.

 

Raně barokní Nostický palác na Maltézském náměstí v Praze  je považován za nejkrásnější sídlo ministerstva kultury na světě a veřejnosti je zpřístupněn pouze jednou v roce na Den české státnosti. Toto datum je zároveň svátkem sv. Václava, přemyslovského knížete, patrona Čech a Moravy a jednoho z tradičních symbolů českého státu.  

V již tradiční Den otevřených dveří se návštěvníci budou moci v sídle Ministerstva kultury podívat do nádherných reprezentačních sálů, navštívit obrazárnu paláce s mnoha pozoruhodnými díly starých mistrů, která se otevírá pouze při výjimečných příležitostech; nahlédnout do krásné Kaple Nanebevzetí Panny Marie a přes skleněný průhled i do slavné majorátní nostické knihovny, která čítá na 14 tisíc svazků včetně unikátních manuskriptů.

V přízemí paláce se návštěvníkům představí tentokrát všech 29 příspěvkových organizací Ministerstva kultury.

Pro děti i všechny ostatní návštěvníky jsou naplánována oblíbená krátká představení loutkového divadla  v tzv. Konírně. Návštěvníci si budou moci vyrobit doplňky z bižuterie, uvidí, jak se vyrábí dřevěné šindele, potkají Jana Amose Komenského a  zjistí, jak se tvoří nádherné slovácké výšivky. Moravské zemské muzeum v Brně připomene svoji prezentací výročí 90 let od úmrtí Leoše Janáčka a zápis jeho unikátního archivu v Paměti světa UNESCO. Národní technické muzeum tentokrát připravilo edukační aktivity z oblasti elektroniky. Děti i dospělí budou moci objevovat jednoduché principy zapojení žárovek, zvonků či elektromotorků. Dílny připravilo NTM ve spojitosti s 90. výročím záchrany vzducholodi Italia. Její posádka, u nás známá českým účastníkem Dr. Běhounkem, využila právě improvizace sestavení elektronických součástek a zprovoznila si poškozenou radiostanici. Děti si budou moci vyzkoušet odvysílat i krátkou zprávu v replice trosečnického stanu. Národní muzeum si pro návštěvníky  připravilo vědomostní kvíz a výtvarnou dílnu. Program zpestří hudba různých žánrů: svým uměním Vás potěší Duo Manera či Katka Misíková a Jakub Kořínek s vlastní tvorbou i světovou hudbou různých žánrů.

Nenechte si ujít jedinečnou příležitost, jak strávit sváteční den 28. září 2018 v Nostickém paláci, který vždy žil a stále žije kulturou. Zde nabízíme malou ochutnávku procházky Nostickým palácem.

Upozornění pro návštěvníky: Vstup je možný pouze vrátnicí Nostického paláce přes bezpečnostní rám. 

Děkujeme za pochopení a těšíme se na Vás!

Termín
28. září 2018
10.00–17.00 hodin (poslední prohlídka v 16.30)

Místo
Maltézské nám. 471/1, Praha 1 Malá Strana

 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.