Mezi minoritními koprodukcemi najdeme známá jména i talentované mládí

05.03.2019 15:41|příspěvkové organizace

Do výzvy na podporu minoritních koprodukcí se přihlásilo 25 projektů. Rada Státního fondu kinematografie podpořila 10 z nich, celkovou částkou 24 milionů korun. Mezi podpořenými je šest celovečerních hraných filmů, dva dokumenty a dva animované snímky. Nechybí vítěz karlovarského festivalu Vitalij Manský se svým novým dokumentem o Michailu Gorbačovovi nebo oceňovaný polský režisér Grzegorz Jarozsuk s tragikomedií Dear Ones. 

 

Výrazné a dobře připravené koprodukční projekty mají poté možnost uspět i u mezinárodního fondu Eurimages, což přináší prostředky i pro české producenty. I z tohoto hlediska je zásadní podpora národního fondu,“ řekla Helena Bezděk Fraňková, ředitelka Státního fondu kinematografie. „Čeští producenti navazují i nadále spolupráci s producenty z Polska, Německa, Francie nebo pobaltských republik, zároveň budují nové koprodukční vztahy. Ve výzvě na minoritní koprodukce je zásadní finanční zajištění majoritního financování hlavního koproducenta,“ doplnil předseda Rady Petr Vítek.

Nejlépe hodnoceným projektem v této výzvě byl polsko-český koprodukční projekt Nezanechat stopy režiséra Jana P. Matuszyńskiho. Příběh inspirovaný skutečnou historickou událostí se odehrává v Polsku v roce 1983. Mladý student Grzegorz Przemyk je zabit při výslechu. Jeho kamarád, jediný očitý svědek, stojí proti státní bezpečnosti i své rodině, kteří nechtějí, aby v případu svědčil u soudu. Snímek dostal podporu ve výši 3,3 mil. Kč. 

Odvyprávět malé dějiny velké politiky ve světě a Československu přes příběh ikony Pražského jara Alexandra Dubčeka se pokusí slovenský režisér Robert Kirchhoff. Jeho celovečerní dokument Všichni lidé budou bratři dostal podporu ve výši 2,3 mil. Kč.

Tragikomický příběh režiséra Grzegore Jarozsuka Dear Ones podpořila Rada 2,5 mil. Kč. Na natáčení komorního příběhu postaveného na silných postavách a dialozích se podílí mezinárodní štáb, ve kterém najdeme i českou architektku Petru Vencelidesovou nebo hudebního skladatele Petra Ostrouchova. V hlavní roli se představí polský herec Olaf Lubaszenko, kterého čeští diváci znají z filmu Je třeba zabít Sekala nebo ze Schindlerova seznamu. 

Teroristický útok v Berlíně ze tří různých perspektiv. Film Je suis Karl německého režiséra Christiana Schwochowa byl podpořen částkou 4 mil. Kč. 

Čtyři povídky, různí režiséři a jednotící prvek v osobě výtvarnice Patricie Ortiz Martínez a dramaturgyně Anny Vášové. Animovaný celovečerní film Nechtěné věci a okousané ohryzky/ O nepotřebných věcech a lidech je adaptací povídky Arnošta Goldflama a byl podpořen 3,5 mil. Kč. 

Dalším animovaným snímkem podpořeným Radou je britsko-česká koprodukce Salvation has no name režiséra Josepha Wallace, který kombinuje techniku loutkové a ploškové (papírkové) animace. Příběh, který se dá charakterizovat jako politický thriller, byl podpořen částkou 400 tisíc Kč. 

Rada podpořila i nový celovečerní dokument Vitalije Manského nazvaný Gorbačov. Poslední slova. A to částkou 1,5 mil. Kč. Dokument vítěze posledního ročníku KVIFF (nejlepší dokument-Svědci Putinovi) by měl být životním bilancování člověka, který řídil Sovětský svaz v období převratných změn. 

Celovečerní hraný film Ztraceni v ráji byl podpořen částkou 4 mil. Kč. Příběh syna českého emigranta a Švýcarky se bude točit v Praze a Bernu. Režie se ujme švýcarská režisérka žijící v dlouhodobě v ČR Fiona Ziegler.

Film Po víkendu, mladé rumunské režisérky Cristiny Grosan, se zabývá tématem sexuálně motivovaného násilí a dostal podporu 500 tisíc Kč.  

Posledním podpořeným snímkem je projekt Bůh s námi (The Great Tram Robbery) srbského režiséra Slobodana Šijana. Příběh mapuje bouřlivá 20. léta v Bělehradě očima avantgardního umělce a prvního filmového cinefila na Balkáně Boško Tokina. Léta, která byla ve znamení jazzu, charlestonu, dadaismu a sexuální revoluce po první světové válce. Projekt byl podpořen částkou 2 mil. Kč. 

Podpořené projekty

Kontakt:
Jiří Vaněk
Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
CZECH FILM FUND
T: +420 777 501 624
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
W: www.fondkinematografie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.