Krátký film Kdo je kdo v mykologii získal studentského Oscara

14.09.2017 16:30|příspěvkové organizace

Dílo režisérky Marie Dvořákové byl zvolen Americkou  filmovou akademií jako jeden  ze tří vítězů v kategorii hraných studentských filmů za rok 2017.  Film vznikl za podpory Státního fondu kinematografie.

 

Akademie ocenila celkem 17 studentských filmů v sedmi kategoriích. Jde o 44. ročník studentských Oscarů. Celkem bylo do soutěže přihlášeno 1 587 filmů, z toho 267 z amerických a 89 ze zahraničních filmových škol a univerzit. V minulosti studentského Oscara vyhrál i například Cary Fukunaga, John Lasseter, Spike Lee, Trey Parker nebo Robert Zemeckis.  

Z Čechů získal cenu pouze v roce 1989 Jan Svěrák se svým krátkým filmem Ropáci. V minulosti byli na studentského Oscara nominováni ještě tito čeští tvůrci: Miloš Zábranský (1982, Horečka všedního dne), Aurel Klimt (1998, Krvavý Hugo), Václav Švankmajer (2000, Test) a Ondřej Hudeček (2016, Furiant).


„Je to ohromný úspěch, který těší nás všechny. Potvrzuje se, že vybudování Státního fondu kinematografie a naše práce mají smysl.“     

Helena Bezděk-Fraňková, ředitelka Státního fondu kinematografie

Kdo je kdo v mykologii je filmová hříčka o mladém hudebníkovi, kterému se na chvíli obrátí život vzhůru nohama, když se po taneční zábavě ocitne v podivném pokoji, kde plesnivé skvrny na zdech mění tvary a lákají ho blíže poznat krásu ženského těla a objevit svět erotiky.

Dvořáková je absolventka pražské FAMU, která nyní studuje na Tisch School of the Arts v New Yorku. Její krátké a dokumentární filmy byly promítány na řadě mezinárodních festivalů. Dvořáková mimo jiné získala cenu Annual Student Filmmakers Award of the Directors Guild of America (2010), cenu Spike Lee Production Fund Award (2011) a Sloan Film Production Grant. Získala bronzovou medaili International Advertising Awards v Šanghaji a první cenu v německé soutěži Porsche Awards.

Kdo je kdo v mykologii je Dořákové absolventský film na newyorské Tisch School of the Arts v New Yorku. Natočen byl v koprodukci České republiky a USA, za českou stranu se na něm podílela produkční společnost Negativ (Milan Kuchynka, Marta Kuchynková) a Marie Dvořáková, koproducentem byla Česká televize. Film byl podpořen Státním fondem kinematografie. Scénář filmu napsala Dvořáková společně s Micahem Schafferem a Tonym Hendrou. Ve filmu hrají Joel Brady, Johana Schmidtmajerová a další.

Film je součástí kolekce Short Films, kterou každoročně vybírá Czech Film Center a snaží se tak upevňovat postavení českých krátkých filmů na mezinárodním poli. 

Synopse filmu a vyjádření autorky​

Press servis:
Hedvika Petrželková
Czech Film Center
Národní 28, 110 00 Praha 1
T: +420 770 127 726, +420 776 167 567
E: hedvika@filmcenter.cz
W: filmcenter.czfacebook

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.