Kraslice 2019

08.04.2019 10:41|příspěvkové organizace

Muzeum Jana Amose Komenského a Základní umělecká škola v Uherském Brodě pořádají od úterý 9. a ve středu 10. dubna jubilejní 20. ročník předvelikonočních dílen lidových výrobců Kraslice 2019. 

 

Oblíbená akce mezi školami i dospělými si opět klade za cíl přiblížit návštěvníkům muzea tradiční lidovou zdobivost a výrobu typických velikonočních předmětů, jakými jsou především kraslice. Současná tradice výzdoby vajíček pokračuje v Uherském Brodě v rodině Ludmily Kučírkové, která představí své kraslice zdobené reliéfním vzorem. Její sestra z Orlové a neteř představí kraslice jemně zdobené drátkováním a tradiční škrábané kraslice, jejichž tvorba se v rodině dědí již třetí generaci. Od dalších výrobců budou k vidění také kraslice slámové, kraslice zdobené ručně paličkovanou krajkou a zdobené slámou.

Novinkou letošních Kraslic 2019je ukázka výroby a vzorů staročeského perníku z rukou Ludmily Studené, která zde předvede práci s tradičními dřevěnými formami a vizovické těsto. 

Letos poprvé představí různé druhy pletení pomlázek (tedy tatarů, kančuchů, jalovců, žil či kocvarů) dva regionální výrobci. Nepochybí ani vytváření figurek z kukuřičného „šustí“ nebo z keramických hmot, řezba tzv. štípaných holubiček Své místo naleznou také ozdoby textilní a především původní výšivka, vznikajících v rukou muzejní odborné pracovnice Veroniky Provodovské.

Součástí prezentací je tvořivý koutek pro nejmladší, filmový i hudební program i aktuální muzejní videozáznamy z 5. postní neděle, která je zde charakteristická zvykoslovnými obchůzkami dívek s tzv. „létečkem“. Hudebně akci doprovodí mladí kytaristé ZUŠ a dětská cimbálová muzika Šablička.

Akce je otevřena veřejnosti po oba dny 9.00–12.00 a  13.00–17.00.

Kraslice 2019
kraslice v projektu Řemeslo jak vyšité

 

Kontakt:
Mgr. Aleš Kapsa
pracovník vztahů k veřejnosti
Muzeum J. A. K. v Uherském Brodě
M: +420 773 070 935
E: program@mjakub.cz
W: mjakub.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Martha Häckl
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: martha.hackl@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.