Kraslice 2018

20.03.2018 10:03|příspěvkové organizace

Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě ve spolupráci se zdejší ZUŠ pořádají v úterý 20. a ve středu 21. března již po 19. předvelikonoční dílny lidových výrobců Kraslice 2018. 

 

Úspěšná a oblíbená akce mezi školami i dospělými si také letos klade za cíl přiblížit návštěvníkům muzea tradiční lidovou zdobivost typických velikonočních předmětů, jakými jsou především kraslice. Na Uherskobrodsku se zachovala kontinuita „krasličářského“ umění v minulosti především v obcích Nivnice a Dolní Němčí. Současná tradice pokračuje v Uherském Brodě v rodině Ludmily Kučírkové, která představí své kraslice zdobené reliéfním vzorem. Její sestra z Orlové a neteř z Rudimova představí kraslice jemně zdobené drátkováním a tradiční škrábané kraslice, jejichž tvorba se v rodině dědí již třetí generaci. Od dalších výrobců budou k vidění také kraslice slámové, kraslice zdobené ručně paličkovanou krajkou a zdobené slámou a kraslice vytvořené technikou patchwork, která je rovněž tradiční, i když původem neregionální.

Kromě dalších druhů kraslic se návštěvníci přesvědčí o umu vytváření figurek z kukuřičného „šustí“ nebo keramických hmot, své místo naleznou také ozdoby dřevěné, textilní a především původní výšivka, vznikajících v rukou přítomné muzejní pracovnice a autorky knihy Řemeslo jak vyšité Veroniky Provodovské.

Muzeum pedagogicky doprovází dílny vlastním tvořivým koutkem pro nejmladší návštěvníky a filmovým i hudebním programem. Letos návštěvníci uvidí zcela poslední videodokumentační záznamy z 5. postní neděle (18. 3. 2018), lidově nazývané Smrtná, kdy se v okolních obcích zachoval starobylý zvyk obchůzek malých dívek s tzv. „létečkem“, tedy kytičkou kočiček zdobenou svatými obrázky. V každé obci má tato obchůzka jiný charakter, jiné písně. Hudebně akci doprovodí kromě mladých kytaristů ZUŠ také dětská cimbálová muzika Šablička a poprvé Mladá Olšava v premiérovém představení.

Akce je otevřena veřejnosti po oba dny 9.00–12.00 a  13.00–17.00.

 

Kontakt:
Mgr. Aleš Kapsa
pracovník vztahů k veřejnosti
Muzeum J. A. K. v Uherském Brodě
M: +420 773 070 935
E: program@mjakub.cz
W: mjakub.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Martha Häckl
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: martha.hackl@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.