Kontrolní den v Historické budově Národního muzea

07.08.2018 15:45|ministerstvo

Ministr kultury Antonín Staněk dnes v dopoledních hodinách navštívil v rámci kontrolního dne Historickou budovu Národního muzea a seznámil se s aktuálním průběhem stavebních prací na této významné národní kulturní památce.

 

Ministr Staněk si spolu s ředitelem Národního muzea Michalem Lukešem a dalšími zástupci institucí prošli trasu s několika stanovišti, kde jim byly prezentovány probíhající práce v budově. Podívali se i na hotové úseky, jako například dřevěné podlahy v sálech, zrestaurované stropy, okna nebo skleněné zastřešení obou dvoran. Trasa, kterou si dnes Antonín Staněk prohlédl, vedla čelním vstupem do Historické budovy Národního muzea a zahrnovala prohlídku vstupního vestibulu, centrální schodištní dvorany a sálů. Do vyšších pater svezl ministra kultury a jeho doprovod jeden z nově vybudovaných moderních výtahů a příchozí se podívali i do kopule, odkud se jim nabídl pohled na kompletně zrekonstruované střechy této jedinečné budovy.

„Jsem rád, že jsem se dnes mohl seznámit s tím, jak práce na rekonstrukci pokračují. Překvapil mne obnovený prostor hlavní věže, v exteriéru je dokončeno restaurování veškeré sochařské výzdoby, v interiéru jsou dokončovány renovace maleb, stropů, stěn a celá řada dalších věcí. Některé prvky, které byly po roce 1945 a 1968 znehodnoceny, se znovu vrací do své původní podoby a myslím  si, že se návštěvníci mají na co těšit.  Děkuji panu řediteli Lukešovi i všem, kteří se na této rozsáhlé rekonstrukci podílejí.“

Antonín Staněk

Generální rekonstrukce se pomalu chýlí ke konci a již 28. října tohoto roku bude Historická budova Národního muzea částečně zpřístupněna svým návštěvníkům prostřednictvím výstav Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava2x100 a Historie se stává budoucností. S celkovou kolaudací budovy se počítá v únoru roku 2019 a veškeré nové stále expozice by měly být postupně otevřeny do června roku 2020.

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.