Kontrolní den v Historické budově Národního muzea

07.08.2018 15:45|ministerstvo

Ministr kultury Antonín Staněk dnes v dopoledních hodinách navštívil v rámci kontrolního dne Historickou budovu Národního muzea a seznámil se s aktuálním průběhem stavebních prací na této významné národní kulturní památce.

 

Ministr Staněk si spolu s ředitelem Národního muzea Michalem Lukešem a dalšími zástupci institucí prošli trasu s několika stanovišti, kde jim byly prezentovány probíhající práce v budově. Podívali se i na hotové úseky, jako například dřevěné podlahy v sálech, zrestaurované stropy, okna nebo skleněné zastřešení obou dvoran. Trasa, kterou si dnes Antonín Staněk prohlédl, vedla čelním vstupem do Historické budovy Národního muzea a zahrnovala prohlídku vstupního vestibulu, centrální schodištní dvorany a sálů. Do vyšších pater svezl ministra kultury a jeho doprovod jeden z nově vybudovaných moderních výtahů a příchozí se podívali i do kopule, odkud se jim nabídl pohled na kompletně zrekonstruované střechy této jedinečné budovy.

„Jsem rád, že jsem se dnes mohl seznámit s tím, jak práce na rekonstrukci pokračují. Překvapil mne obnovený prostor hlavní věže, v exteriéru je dokončeno restaurování veškeré sochařské výzdoby, v interiéru jsou dokončovány renovace maleb, stropů, stěn a celá řada dalších věcí. Některé prvky, které byly po roce 1945 a 1968 znehodnoceny, se znovu vrací do své původní podoby a myslím  si, že se návštěvníci mají na co těšit.  Děkuji panu řediteli Lukešovi i všem, kteří se na této rozsáhlé rekonstrukci podílejí.“

Antonín Staněk

Generální rekonstrukce se pomalu chýlí ke konci a již 28. října tohoto roku bude Historická budova Národního muzea částečně zpřístupněna svým návštěvníkům prostřednictvím výstav Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava2x100 a Historie se stává budoucností. S celkovou kolaudací budovy se počítá v únoru roku 2019 a veškeré nové stále expozice by měly být postupně otevřeny do června roku 2020.

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.