Kolekce nejlepších českých krátkých filmů bude opět prezentována v Clermont-Ferrand

01.02.2019 15:11|příspěvkové organizace

Na největším světovém trhu zaměřeném na krátký film se bude již po desáté prezentovat kolekce nejlepších českých krátkých filmů Czech Short Films 2019. Z více než stovky projektů krátkometrážních hraných, animovaných, dokumentárních i experimentálních filmů vybralo Czech Film Center, oddělení Státního fondu kinematografie, 14 nejlepších. 

 

Filmový trh se ve francouzském Clermont-Ferrand koná v rámci mezinárodního filmového festivalu od 4. do 7. února. Každý rok se na něj akredituje několik tisíc filmových profesionálů, festivalových dramaturgů, distributorů i novinářů z celého světa. Po celou dobu konání trhu bude na místě také informační stánek Czech Film Center, kde se bude propagovat nejen nová kolekce krátkých filmů, ale česká krátkometrážní tvorba jako celek. 

Kolekce Czech Short Films 2019 byla pokřtěna na konci ledna na projekci vybraných snímků v rámci Festivalu krátkých filmů Praha. Bude prezentovat českou krátkometrážní tvorbu na domácích i zahraničních filmových festivalech a trzích. Databáze festivalů krátkých filmů, se kterými Czech Film Center spolupracuje čítá přibližně 80 až 100 festivalů. Jeden ze 14 vybraných filmů se pokusí zaujmout porotce již na blížícím se Berlinale. Poetický animovaný film Pouštět draka bude soutěžit v sekci Generation. Snímek režiséra Martina Smatany podpořil i Státní fond kinematografie částkou 750 tisíc Kč ve výzvě na výrobu animovaného filmu. Další ve výběru, snímek Spolu sami vyhrál cenu za nejlepší animovaný film FAMUFEST a zvítězil v sekci exprmntl.cz na mezinárodním filmovém festivalu v Jihlavě. Snímek režisérky Diany Cam Van Nguyen na sebe upozornil i na prestižním festivalu v Rotterdamu nebo na Premiers Plans ve francouzském Angers. Pozadu nezůstaly ani další filmy z kolekce 2019. Hraný snímek Rekonstrukce (režie Jiří Havlíček, Ondřej Novák) se již objevil na festivalu ve švýcarském Locarnu, film Cukr a sůl režiséra Adama Martince reprezentoval českou tvorbu na mezinárodním filmovém festivalu ve španělském San Sebastiánu. Dokumentární fikce Neptun (režie Adéla Babanová) se hrála na Mezinárodním filmovém festivalu ve Varšavě. Krátký animovaný film O tom co potom (režie Matouš Valchář) ze Západočeské univerzity byl vybrán na významný festivalu animovaného filmu v Annecy. 

Tři filmy z kolekce Czech Short Films 2019 se dostali i do finálové pětice Ceny Magnesia za nejlepší studentský film. Vítěz bude vyhlášen na slavnostním večeru Českých lvů 23. března. Ve výběru je výše zmíněný film Cukr a sůl, Spolu sami a také hraný film režiséra Tomáše Janáčka Noc s agamou. Do letošního ročníku do soutěže se zapojilo přes 100 krátkometrážních studentských filmů se stopáží do 40 minut, z nichž odborná komise vybrala do užšího výběru 20 snímků, z nich porotu zaujala nejvíce nominovaná finálová pětice. 


Kontakt:
Jiří Vaněk
Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
CZECH FILM FUND
M: +420 777 501 624
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
W: www.fondkinematografie.cz

 

 

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.