Karlovarský filmový festival je za dveřmi!

27.06.2019 16:48|avíza
Ministr kultury Antonín Staněk se zúčastní slavnostního zahájení 54. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, který proběhne ve dnech 28. 6. – 6. 7. 2019.

Letošní ročník představí herečku Julianne Moore a scenáristu a režiséra Barta Freundlicha uvedením jejich nejnovějšího snímku Po svatbě (2019), který měl premiéru na festivalu Sundance. Držitelka Oscara Julianne Mooreová převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Lázeňské město Karlovy Vary také přivítá mimo jiné i významného českého kameramana Vladimíra Smutného, který převezme Cenu prezidenta festivalu. Při této příležitosti bude uveden jeden z jeho filmů, mezi které patří například Zánik samoty Berhof, Skalpel, prosím, Dobré světlo, Smrt krásných srnců, Kolja, Tmavomodrý svět, Vratné lahve, Po strništi bos nebo třeba Mazaný Filip. Pocta bude letos věnována egyptskému režiséru Júsufu Šahínovi. Rozsáhlá retrospektiva představí jedenáct remasterovaných filmů, od raných, méně zmáných až po klasická díla.

Sekce Bez cenzury připomene 30. výročí sametové revoluce výběrem sedmi filmů natočených v letech 1989 – 1992. V těchto filmech rezonuje pocit z čerstvě nabité svobody i ničím neohraničený umělecký projev. Uvedeny budou filmy Kouř, Čas sluhů, Requiem pro panenku, V žáru královské lásky, Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný a Dědictví aneb Kurvahošigutntág. Tradičně bude uveden také další z digitálně restaurovaných snímků. Letos jím je slavný Spalovač mrtvol režiséra Juraje Herze.

Ministr kultury oceňuje fakt, že KVIFF, kterému Ministerstvo kultury přispívá na provoz dotací 30 milionů korun, je jediným festivalem v Evropě, zaměřeným prioritně na diváka. „ Jsem velmi rád, že opět po roce mohu navštívit další již 54. ročník karlovarského filmového festivalu, který se řadí k  jedné z nejvýznamnějších filmových událostí v České republice. Festival je nejenom destinací navštěvovanou milovníky filmového umění z celého světa, ale také příležitostí k rozhovorům a setkání s filmaři,“ uvedl Antonín Staněk.

Slavnostní zakončení se bude konat v sobotu 6. července, kdy se bude promítat film Late Night.

 

 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.