Nastavení cookies

Josef Sudek / Otto Rothmayer: Návštěva u pana kouzelníka

09.12.2021 16:23|příspěvkové organizace

Výstavu ke 125. výročí narození Josefa Sudka a 55. výročí smrti Otto Rothmayera připravilo UPM ve spolupráci s Muzeem města Prahy.

 

Na této výstavě se vydáme s fotografem Josefem Sudkem (1896–1976) na návštěvu k jeho velkému příteli Otto Rothmayerovi (1892–1966), slovy samotného Sudka k panu kouzelníkovi, nejprve na Pražský hrad, pak do architektovy břevnovské vily, hlavně však na její nevelkou zahradu, odkud Sudek vytěžil řadu kompozic. Autor je řadil do několika cyklů, například Procházka po kouzelné zahrádce, Vzpomínky, Malé vzpomínky či Poznámky. Expozice představí i další fotografie, často velice ceněné pigmenty, které si Sudek adjustoval mezi skla, což vymyslel pan architekt. V ukázkách připomeneme práce samotného hostitele. Vedle jeho exkluzivního nábytku vystavíme i ukázky školních prací a několik kresebných návrhů z pozdního období. Mezi exponáty nechybí práce architektovy manželky, textilní výtvarnice Boženy Rothmayerové Hornekové a jejich syna Jana. Opominuti nezůstanou ani slavný architekt Josip Plečnik a z okruhu společných přátel všestranný Josef Kaplický, sochař Bedřich Stefan, sklář René Roubíček a další spřátelení umělci různých epoch. Právě motiv přátelství, ale též zahrady, noci a snu jsou leitmotivem výstavy. A také připomínka, že i v těžkých časech mohou vznikat nadčasová díla. 

Umělecký odkaz Josefa Sudka (1896–1976) tvoří velmi rozsáhlý a autonomní kontinent světové fotografie. V desítkách tisíc jeho prací mají zvláštní postavení soubory a cykly, v nichž zachytil jedinečnost konkrétních míst. Jak ukazují jeho rané snímky z pražské Invalidovny a Chrámu sv. Víta, později z vlastního ateliéru na Újezdě nebo bytu na Hradčanech, vždy dokázal i z mála vytěžit maximum. Sudek byl později přizván též na Pražský hrad do pracovny zemřelého prezidenta TGM, fotografoval v ateliérech řady malířů, sochařů, ale i v dílnách řemeslníků. Obdivoval divokou přírodu, ale zaujat byl i parky a zahradami, včetně té u svého ateliéru, uprášené sazemi.

Kurátor výstavy: Josef Mlčoch
Spolupracovali: Jitka Štětková (UPM), Petr Krajči (MHMP), Marie Szadkowská (MMP), Petr Helbich
Architekt: Emil Zavadil
Grafický design: Martin BalcarKontakt:
Mgr. Radka Potměšilová

PR manager
Uměleckoprůmyslové museum v Praze 
T: + 420 736 737 266
E: potmesilova@upm.cz
W: www.upm.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.