JOM HA ŠOA 2017

21.04.2017 15:03|avíza

Daniel Herman se v pondělí 24. dubna 2017 od 14 hodin  na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad zúčastní  12. ročníku čtení jmen obětí holocaustu u příležitosti Jom ha-šoa – Dne vzpomínání na oběti holocaustu.

 

Letošní veřejné čtení jmen obětí holocaustu se uskuteční ještě v dalších 13 českých a moravských městech. Celorepublikovou záštitu nad vzpomínkovou akcí převzal právě ministr kultury.

„Holocaust, děsivé, kruté, nelidské pronásledování a genocida Židů, Romů a dalších skupin lidí, jež nacisté považovali za méněcenné, patří k nejhrůznějším zkušenostem celých lidských dějin. Je důležité, aby svědectví neupadla v zapomenutí. Historická fakta ukazují, že se mnozí lidé nedali strhnout nepříznivým duchem doby, v níž žili. Byli si vědomi svého poslání tou měrou, že se nezastavili ani před mučednickou smrtí, pokud si to extrémní okolnosti žádaly,“ říká ministr kultury.

Den holocaustu a hrdinství, hebrejsky „Jom ha-šoa ve ha-gvura“, je od roku 1951 oficiálním státním svátkem Státu Izrael; dnem, kdy se v Izraeli na dvě minuty zastavuje provoz a po celém světě se prostřednictvím občanských a náboženských obřadů připomíná památka šesti milionů zavražděných Židů i na židovské hrdiny bojující proti nacistům.
 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ
Simona Cigánková
Vedoucí tiskového oddělení kabinetu ministra
email: simona.cigankova@mkcr.cz

Petr Kukal
Pracovník tiskového oddělení
email: petr.kukal@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.