Institut umění – Divadelní ústav pokřtil v závěru roku 2018 dvě nové publikace, třetí se dočkala dotisku

07.01.2019 17:01|příspěvkové organizace

V loňském roce vydal IDU mimo jiné i dvě publikace, jejichž slavnostní uvedení proběhlo v prosinci. Jednou z nich je první české vydání překladů divadelních her švédské dramatičky Sara Stridsbergová: Tři hry, druhou pak monografie Irena Marečková věnovaná této významné divadelní výtvarnici. Úspěšná publikace Iva Němcová byla pro velký zájem dotištěna.

 

Švédská spisovatelka a dramatička Sara Stridsbergová je nositelkou několika prestižních literárních cen. Do literatury vstoupila v roce 2004 románem Happy Sally, o dva roky později debutovala i jako dramatička dílem Valerie Solanasová se má stát americkou prezidentkou. Svazek, který v roce 2018 IDU vydal pod názvem Sara Stridsbergová: Tři hry (edice Současná hra), zahrnuje hry Pitvání padajícího sněhu, Návraty Umění padat. Doslov Sara Stridsbergová – Kdo je tady normálnínapsala Marie Voslářová. Slavnostní uvedení této publikace se uskutečnilo ve spolupráci s velvyslanectvím Švédska 11. 12. 2018. 

Loutkářská, kostýmní a scénická výtvarnice Irena Marečková, jíž je věnován 9. svazek edice Osobnosti české scénografie, absolvovala obor výtvarnictví a technologie na Katedře loutkářství pražské DAMU, kde později také vyučovala. Její vyhraněný výtvarný rukopis, jenž je nepřehlédnutelný jak v návrhu, tak v realizaci, ji předurčuje k účasti na projektech s akcentovanou vizuální složkou ať už na scéně loutkové, činoherní nebo operní, a to v divadlech českých i zahraničních. Autorkou česko-anglické publikace je pracovnice IDU Marie Zdeňková. Křest publikace Irena Marečková proběhl 12. 12. 2018. 

Výpravná česko-anglická publikace Iva Němcová představuje tvorbu výjimečné, předčasně zesnulé osobnosti české scénografie. Publikace byla poprvé vydána v rámci stejnojmenné výstavy v roce 2017, v prosinci 2018 byla v nákladu 300 kusů dotištěna. Kniha získala Poctu festivalu ...příští vlna / next wave...za publikační čin roku.

Všechny knihy je možné zakoupit na internetovém knihkupectví prospero.divadlo.cz

Více informací se dočtete na webu www.idu.cz

Kontakt:
Kateřina Dušková

Oddělení komunikace a marketingu
Institut umění — Divadelní ústav
Celetná 17, 110 00 Praha 1
T: +420 224 809 196
M: +420 774 849 380
E: katerina.duskova@idu.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.