Nastavení cookies

Hrad Kost, národní kulturní památka, dnes po dvouleté rekonstrukci zahájil novou návštěvnickou sezonu

20.05.2022 16:20|ministerstvo

Po dvouleté revitalizaci se dnes slavnostně otevřel Hrad Kost, národní kulturní památka. Po rozsáhlých opravách za více než 88 milionů korun návštěvníkům nabízí nově zpřístupněné hradní prostory, jedinečné expozice s 3D prvky a moderní turistické zázemí. 

 

Rekonstrukce probíhala v letech 2019-2021 a byla spolufinancována Evropskou unií.

Projekt se zaměřoval jednak na záchranné práce na hradě (řešení vlhkostních poměrů; oprava parkánové zdi a skalního masivu; konzervace plastických částí kamenného zdiva; odvlhčení a práce na krovu kaple sv. Anny; revitalizace povrchu nádvoří a parkánů), a jednak na návazné činnosti, které zvýší turistickou atraktivitu Kosti. Památka je rovněž nově zabezpečena kamerami a záznamovým zařízením. Rekonstrukce také odhalila základy hradu, které sahají až do 13. století. Kost je tedy velmi pravděpodobně zhruba o století starší a již v té době na jeho místě stála poměrně velká kamenná tvrz. 

V rámci záchranných prací na Kosti se podařilo zpřístupnit i zcela nový objekt v přízemí Velké věže, kde si budete moci prohlédnout model hradu ze 17. století. Doplněný bude o vizuální animace jeho stavebního vývoje včetně pravděpodobné podoby původní kamenné tvrze ze 13. století. Expozici podtrhnou původní vitrážová okna zhotovená v 15. století patřící mezi nejstarší exponáty na hradě. 

„Úspěšná realizace projektu rekonstrukce Kosti umožnila rozvoj potenciálu zdejšího kulturního dědictví, který přispěje k celkovému rozvoji regionu v sociální a ekonomické oblasti a bude mít pozitivní vliv na regionální zaměstnanost a konkurenceschopnost,“  uvedl šéf představenstva společnosti Kinský dal Borgo a.s. Giovanni Kinský dal Borgo, která hrad vlastní.

Zahájení nové návštěvnické sezóny se zúčastnil také ministr kultury Martin Baxa.

“Dnes skončila velká rekonstrukce, která byla pořízena z evropských fondů. Přijel jsem se podívat na její výsledek, a především poděkovat majitelům Kosti, paní Michelle Kinsky dal Borgo a panu Giovanni Kinsky dal Borgo, za to, jak pečují o naše kulturní dědictví,” řekl ministr kultury Baxa.

V rámci prohlídky hradu budou k dispozici čtyři návštěvnické okruhy. Navštívit můžete hradní paláce s výkladem historie rodiny Kinských, středověkou mučírnu s výkladem trestního a hrdelního práva v 16. – 18. století, zkrácený okruh zaměřený na stavební vývoj objektu nebo kompletní prohlídku celého hradu. 

Projekt "Revitalizace hradu Kost" byl spolufinancován Evropskou unií.
 

Schválené finanční prostředky:
Výše dotace EU:
74 987 090,27 Kč
Národní soukromá částka: 13 233 015,93 Kč
Celková částka: 88 220 106,00 Kč


 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.