Historickým městem roku se staly Slavonice

18.04.2018 10:59|ministerstvo

17. dubna 2018 se na Pražském hradě uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. V rámci programu byl vyhlášen vítěz celostátní soutěže Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2017.

 

Vítězné město, kterým se staly Slavonice, může po dobu roku 2018 užívat titul „Historické město roku 2017“. Součástí ceny je také finanční odměna ve výši 1 000 000,- Kč. Cenu ministra pro místní rozvoj vyhrála města Brtnice a Vysoké Mýto, která získala po 100 000,- Kč z Ministerstva pro místní rozvoj. Cenu časopisu Moderní obec získalo město Štramberk.

Krajská vítězství v soutěži vybojovala města (v abecedním pořadí): Boskovice, Brtnice, Holešov, Hradec Králové, Karlovy Vary, Klatovy, Kolín, Nový Bor, městská část Praha 1, Slavonice, Šternberk, Štramberk, Vysoké Mýto, Žatec. Za krajská vítězství v soutěži města obdrží taktéž finanční ohodnocení ve výši 100 000,- Kč. 

Uvedené výhry v soutěži města využijí na obnovu kulturních památek v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón v roce 2018.

Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo kultury a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Ministerstvo pro místní rozvoj.

Za dobu existence Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, tj. od roku 1993, vložil stát do obnovy kulturních památek na území městských památkových rezervací a městských památkových zón 5,049 mld. Kč a podílel se tak na obnově 16 tisíc kulturních památek. Celkové náklady na obnovu kulturních památek dosáhly více než 13,095 mld. Kč.

 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ
Simona Cigánková
Vedoucí tiskového oddělení kabinetu ministra
Tisková mluvčí
email: simona.cigankova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.