Hanji, cesta do Česka. Výstava fotografií a řemesel s korejským tradičním ručním papírem v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze pouze od 6. do 8. listopadu 2018

01.11.2018 15:33|příspěvkové organizace

Velvyslanectví Korejské republiky pořádá v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze u příležitosti oslav 100. výročí založení samostatného Československa výstavu, která připomíná nejen historii obou zemí a jejich vzájemné vztahy, ale především představuje korejský tradiční ruční papír hanji.

 

Významné historické momenty jsou návštěvníkům zprostředkovány právě prostřednictvím hanji, na němž jsou fotografie vytištěny. Tento ruční papír se používá nejen k psaní, ale lze z něj vytvářet i různé objekty. Také ty budou na výstavě k vidění.

Důležitou součástí výstavy je expozice soch z hanji papíru světoznámé korejské umělkyně Young-Hee Kim, která již vystavovala v mnoha zemích Evropy, a výstava historických výrobků z papíru hanji.

Hanji je korejský ruční papír s tradicí výroby více než tisíc let. Vyrábí se z lýka moruší, korejsky dak, které se sklízí nejčastěji v období od listopadu do února. Lýko se suší na slunci, sušený materiál heukpi se máčí ve voděNamočené a změklé lýko baekpi se vaří pět hodin ve vodě, do níž se přidávají stonky a lodyhy soji a pohankové slupky. Poté je tento materiál propláchnut, rozloží se na kamenný povrch a hodinu ručně utlouká. Baekpi se poté natírá šťávou z rostlin, formuje do velkých plátů na bambusových formách a poté suší. Celý proces výroby ručního papíru hanji si budou moci zájemci vyzkoušet na workshopu, který bude součástí výstavy. 

Pro Uměleckoprůmyslové museum v Praze je ruční papír hanji zajímavý také z toho důvodu, že je v posledních letech uznáván jako restaurátorský materiál.

Vstup na výstavu je zdarma.

 

Kontakt:
Mgr. Radka Potměšilová

PR manager
Uměleckoprůmyslové museum v Praze 
17.listopadu 2, 110 00, Praha 1
T: + 420 602 182 473
E: potmesilova@upm.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.