Filmy pro děti získaly pozornost radních ve výzvě pro minoritní koprodukce

10.10.2018 13:58|příspěvkové organizace

Státní fond kinematografie (SFKMG) podpořil osm filmových koprodukcí s minoritní účastí českých tvůrců a rozdělil mezi ně celkem 20 milionů korun. Největší podporu 4,5 milionu korun získal slovensko-český hraný snímek Spisovatel režiséra Martina Šulíka. Hned tři podpořené koprodukční filmy cíli na děti a mladší diváky. 

 

Radní vybírali z 25 přihlášených projektů a 14 z nich překročilo bodové hodnocení nutné k dosažení podpory, což svědčí o jejich kvalitě. Vzhledem k výši alokace ve výzvě Rada podpořila osm projektů. Mezi přihlášenými projekty byla jedna žádost o podporu animovaného filmu, pět o podporu dokumentárních filmů, zbylé projekty žádaly prostředky na výrobu hraných filmů.

"Výrazné a dobře připravené koprodukční projekty mají následně možnost uspět u mezinárodního fondu Eurimages, což přináší prostředky i pro české producenty a zvyšuje konkurenceschopnost české kinematografie v mezinárodním měřítku. I z tohoto hlediska je zásadní podpora Státního fondu kinematografie," uvedl předseda Rady SFKMG Petr Vítek. 

Rada již v minulosti deklarovala snahu o podporu filmů určených pro děti a mládež, v jejichž tvorbě byla ČR historicky velmi úspěšná, v posledních letech však tato tvorba procházela krizí. Proto určitě potěší podpora tří projektů určených pro dětské a mladší publikum, tedy hraných filmů Čaroděj Kajtek, Černý mlýn i krátkého animovaného snímku Kolotoč.

"Při hodnocení projektů v této výzvě byla Rada potěšena posunem od koprodukcí servisního charakteru k propracovanějším schématům, kde zahraniční producenti nehledají u českých partnerů jen zajištění postprodukčních prací a členy štábu, ale rozhodující je kreativní spolupráce," doplnil předseda rady Petr Vítek.  

O podporu se ucházely filmy s velkými evropskými jmény jako Damjan Kozole, Peter Bebjak, Stephan Komandarev či islandský režisér Hlynur Pálmason. Většina těchto projektů se umístila nad bodovou hranicí potřebnou k dosažení podpory, ale vzhledem k finanční alokaci nemohly být podpořeny. Jednalo o projekty, které mají český vstup plánován až ve fázi postprodukce. Nejlépe se v hodnocení Rady umístil slovensko-český projekt Martina Šulíka Spisovatel, který sklízí úspěchy se svým dalším filmem Tlumočník v hlavních rolích s Jiřím Menzelem a Peterem Simonischekem, známým z oscarového snímku Toni Erdmann. 

Z výzvy je patrné, že čeští producenti navazují i nadále na spolupráci se zahraničními producenty například z Polska, Francie nebo z pobaltských republik a zároveň budují nové koprodukční vztahy. 

Výzva 2018-2-5-14 Minoritní koprodukce hraného, animovaného nebo dokumentárního filmu

Kontakt:
Jiří Vaněk
Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
CZECH FILM FUND
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
M: +420 777 501 624
www.fondkinematografie.cz/

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.