Festival v Cannes vzdá poctu Formanovi, premiéru bude mít dokument Sólo

09.05.2019 12:02|příspěvkové organizace

Na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes bude v sekci nezávislých filmů L´ACID uveden snímek Sólo česko-francouzského režiséra a scenáristy Artemia Benkiho. Film byl podpořen Státním fondem kinematografie jako minoritní koprodukce ve výši 1,5 mil. korun. 

 

V sekci Cannes Classics budou moct diváci zhlédnout restaurovanou verzi druhého Formanova filmu Lásky jedné plavovlásky a dokument Heleny Třeštíkové Forman vs. Forman, rovněž podpořený Státním fondem kinematografie částkou 450 tisíc korun. Na festivalu bude uveden i nejlepší český studentský film letošního roku - Sto dvacet osm tisíc režiséra Ondřeje Erbana. Letošní ročník festivalu v Cannes proběhne od 14. do 25. května.

Dokumentární celovečerní film Sólo je příběhem mladého argentinského klavírního skladatele Martina P., který strávil poslední čtyři roky svého života v ústavu pro duševně choré v Buenos Aires. Zatímco pracuje na své nové skladbě, pokouší se Martin najít způsob, jak překonat své psychické onemocnění a vrátit se k životu venku za zdmi sanatoria i na koncertní pódia. Projekt, který je zařazen do sekce L´ACID, je celovečerním debutem režiséra a scenáristy Artemia Benkiho. O koprodukci se na české straně postarala společnost Artcam Fims. Do sekce L´ACID je každý rok vybráno 9 nezávislých filmů z celého světa a členové Association for the Distribution of Independent Cinema (ACID) se tak snaží zvýšit jejich šance na uvedení v celosvětové kinodistribuci. 

V sekci Cannes Classics, která každoročně vzdává hold legendám světové kinematografie, uvidí diváci Formanův film Lásky jedné plavovlásky, který zrestauroval Národní filmový archiv. Ve stejné sekci je i dokument Heleny Třeštíkové Forman vs. Forman, který popisuje životní cestu režiséra od prvních filmů období Československé nové vlny až do Hollywoodu. 

V soutěži canneského festivalu bude letos ještě jeden český zástupce. Sekce Cinéfondation zařadila do programu snímek Sto dvacet osm tisíc, který letos získal na Českých lvech Cenu Magnesia za nejlepší studentský film. Režisérem a scenáristou čtvrthodinové sociální sondy je student pražské Filmové a televizní fakulty (FAMU) Ondřej Erban.

Další českou stopou na festivalu je spolupráce producentů Vratislava Šlajera a Dannyho Holmana ze společnosti Bionaut na koprodukčním filmu Psi nenosí kalhoty (dříve pojmenovaném Mona), který byl vybrán do nesoutěžní sekce Directors´ Fortnight. Jednu z rolí ve finsko-lotyšském filmu hraje Ester Geislerová, autorem hudby je český skladatel Michal Nejtek. 

Na souběžně pořádaném trhu Marché du Film bude fungovat pavilon Fondu. Ten slouží k propagaci české kinematografie a filmového průmyslu a také jako základna pro české filmaře a producenty, kteří se do Cannes chystají. O propagaci českého filmu se zde už tradičně stará oddělení Fondu České filmové centrum.

 

Kontakt:
Jiří Vaněk
Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
CZECH FILM FUND
T: +420 777 501 624
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
W: www.fondkinematografie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.