„Fašank 2019“ s meči, filmy a basou

01.03.2019 12:02|příspěvkové organizace

„Fašanky, fašanky, velkonoc bude, predáme kožúšky, teplo nám bude,“ ozývá se i letos ze Strání, obce na Uherskobrodsku, těsně u slovenských hranic. Již přes 200 let je zde doložena nepřetržitá tradice mečového tancea jeho provádění na konci masopustního období, což si letos návštěvníci zdejšího 32. ročníku Festivalu masopustních tradic Fašank 2019 budou moci ověřit ve dnech 1.–5. března (od pátku do úterý). 

 

Mečový tanec, prováděný v celé Evropě (jak dokazují výzkumy etnografa MZM a prvního muzejníka s kamerou Františka Pospíšila v době první republiky) se ve Strání nazývá „šablový“, a odtud také zdejší píseň „Pod šable, pod šable, aj pod obušky…“, která tanec charakterizuje a spoluvytváří. Tanec tančí tzv. fašančáré, tedy 5 mužských tanečníků, které vede 6., zde zvaný „gazda“. A to je další rarita obce – již od 80. let 20. století tuto funkci nepřetržitě zastává Stanislav Popelka, jehož v posledních letech nahrazuje František Jankových. Dvě nejznámější tváře spojené s fašankem ve Strání a mj. výborní zpěváci.

 

Od 80. let min. stol. se na tradici tance napojil zdejší festival a začala jeho vlastní historie. V posledních letech se programově vyvinul a ustálil hlavně na posledních 5 masopustních dnech. Proto i letos festival zahajují již v pátek (1. 3.) domácí účinkující. Dospělí i děti, mladí i staří se setkají ve společné scénické prezentaci domácích tradic. Pořad bývá vtipný, pestrý a nápaditý. Pozornost strhují nejmladší účinkující, kteří zde podivuhodně dokazují, jak věrně přebírají dědictví svých předků. Sobotní den (2. 3.) patří prezentaci tradic pro návštěvníky festivalu. Prostor je také dán jeho hostům od nás i ze zahraničí. Letos přijaly pozvání soubory ze Slovácka, ze Slovenska (Seniorky z Lúčnice), z Hané, Brna a Maďarska (Furmička). Jen do nedělního odpoledne zasáhla tradice zvenčí – karneval, ve Strání jinak neznámý. Patří dětem. A pak tradice zde velmi dobře známá – Košt slivovice, která zaručuje, že i pokud se tedy kožichy prodají, teplo zůstane. Předposlední den festivalu (pondělí) je již známý Fašankovou filmotékou (4. 3.), kterou programově a technicky zajišťuje spolupracující Muzeum J. A. Komenského z Uherského Brodu (letos jde o dvouhodinovém programu 7 filmů). Vrcholem festivalu je ovšem fašankové úterý (letos 5. 3.), tedy obecně poslední masopustní den před Popeleční středou, který je od poledne až do večera věnován obchůzkám zdejších, věkově různorodých skupinek fašančárůa jejich šablovému tanci. Nechybí pohoštění, návštěva známých lokalit, jakými jsou zde schody před kostelem, fary, hospod, domácností a Štrbákovce, domku uprostřed obce, kde si mohou tanec prohlédnout především hosté a návštěvníci festivalu. Poslední zatančení se odehrává skupinově v restauraci Zámeček, po němž následuje půlnoční pochovávání basy v originálním provedení zcela jedinečně namaskovaných dobrovolníků. Vede je Smrtka s kosou, která masopustní veselí definitivně ukončuje. 

Fašank 2019 – program
Fašanková filmotéka 2019

 

Kontakt:
Mgr. Aleš Kapsa
pracovník vztahů k veřejnosti
Muzeum J. A. K. v Uherském Brodě
M: +420 773 070 935
E: program@mjakub.cz
W: mjakub.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.