Dokumentaristka Kristina Vlachová a režisérka Věra Chytilová se staly laureátkami letošní Ceny Ministerstva kultury za kinematografii

30.10.2014 11:11|ministerstvo

Praha 30. října 2014 -- Ve středu 29. 10. 2014 ve 20:00 hodin se v prostorách Bio Ponrepo uskutečnilo slavnostní udělení Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize pro rok 2014.

Laureátkami se staly Kristina Vlachová a Věra Chytilová in memoriam. Cenu za Věru Chytilovou převzala z rukou náměstka ministra kultury Miroslava Rovenského její dcera Tereza Kučerová.

              

Kristina Vlachová je autorkou či spoluautorkou celovečerních scénářů „Taže ahoj“ (režie Vít Olmer). „Hra o jablko“ (režie Věra Chytilová) a dalších. Její dokumentaristické a publicistické práce se většinou vyrovnávají s nacistickou a komunistickou minulostí. K jejím nejznámějším dokumentům patří např. BEZ MILOSTI - o životě a smrti gen. Heliodora Píky (spolu s režisérkou Marií Šandovou,52 minut, ČT 1998), „KAUZA UHERSKÉ HRADIŠTĚ – soudní proces s Aloisem Grebeníčkem a dalšími pracovníky StB Uherské Hradiště (Zavadilíkem a Hlavačkou) pod taktovkou JUDr. Radomíry Veselé (58 min, ČT 2006).

             

Věra Chytilová byla významnou českou filmovou režisérkou, pedagožkou FAMU. Je řazena mezi osobnosti tzv. nové české vlny, která se prosadila v rámci silných mužských osobností v 60. a 70. letech 20. století. Roku 2000 získala cenu Český lev za dlouholetý umělecký přínos českému filmu.

PhDr. Helena Markusová
vedoucí tiskového oddělení
tisková mluvčí

 

Email: helena.markusova@mkcr.cz
Tel: 702 010 461

Další informace naleznete také na
webové stránky
Facebook
Twitter
 

Tiskové oddělení
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Martha Häckl
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: martha.hackl@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.