Nastavení cookies

Do soutěže v Benátkách byly zařazeny dvě české koprodukce. Vrací se i zrestaurované Ucho

26.07.2022 17:31|příspěvkové organizace

Jeden ze tří nejvýznamnějších mezinárodních filmových festivalů v Benátkách vybral do jedné z hlavních soutěžních sekcí Orizzonti dvě české koprodukce podpořené Státním fondem kinematografie, snímky Oběť a Obzor. Trezorový film Ucho režiséra Karla Kachyni bude v Benátkách promítán v sekci Venice Classics. 

 

Slovensko-česko-německý snímek Oběť režiséra Michala Blaška zařadil festival do významné soutěžní sekce Orizzonti. Emotivní drama vypráví příběh o silné hrdince Irině, svobodné matce z Ukrajiny, která žije v malém českém městě. Když je její syn napaden, celé město se solidárně spojí a podporuje je proti údajným romským agresorům. Poté, co se její syn probudí v nemocnici, začíná být těžké odlišit pravdu a lež. Z českých herců ve filmu uvidíme například Igora Chmelu nebo Viktora Zavadila. Českým koproducentem je nutprodukce (Pavla Janoušková Kubečková). Snímek byl vyvíjen v rámci Dramaturgického inkubátoru a Státní fond kinematografie ho dále podpořil v rámci výzev na vývoj i na výrobu celovečerního hraného filmu celkovou částkou 7 mil. Kč. Část filmu byla natáčena v ČR a projekt obdržel také filmovou pobídku. 

Režisér Michal Blaško připravoval svůj celovečerní debut několik let. Jeho studentský film Atlantida, 2003 byl v roce 2017 uveden na festivalu v Cannes v sekci Cinéfondation. Letos v únoru pak uvedl na festivalu v Berlíně v sekci Berlinale Series seriál Podezření produkovaný Českou televizí.

Druhým Fondem podpořeným filmem v soutěžní sekci Orizzonti je psychologické drama Obzor režiséra a scenáristy Mihaie Mincana. Koprodukce několika států (Rumunsko, Francie, Řecko, Bulharsko, ČR) je inspirována skutečným příběhem filipínského námořníka, který během plavby na obchodní lodi objeví mezi nákladem ukrytého rumunského uprchlíka. Na důkaz své pevné víry v Boha se rozhodne ho dále ukrývat a jeho přítomnost na lodi utajit i před zbytkem posádky. Brzy ale začne nebezpečná hra na kočku a myš. Českým koproducentem je Mikuláš Novotný z Background Films. Státní fond kinematografie podpořil film v rámci výzvy na podporu minoritních koprodukcí částkou 2,8 mil. Kč. 

České filmy a koprodukce se v posledních letech na festivalu v Benátkách objevují pravidelně, v loňském roce zde byl v sekci Orizzonti uveden a oceněn slovensko-česko-ukrajinský snímek 107 matek Petera Kerekese a premiéru zde měl také rumunsko-česko-lotyšský Zázrak Bogdana George Apetriho.

Digitálně zrestaurovaný film režiséra Karla Kachyni Ucho z roku 1969 bude promítán v rámci sekce Venice Classics. Film s Jiřinou Bohdalovou a Radoslavem Brzobohatým byl restaurován Národním filmovým archivem.  V minulých letech bylo díky digitálnímu restaurování v Národním filmovém archivu v této sekci uvedeno několik skvostů československé kinematografie, v roce 2021 Siréna režiséra Karla Steklého, v roce 2019 Extase Gustava Machatého nebo v roce 2017 Černý Petr Miloše Formana. 

Oběť / Victim
Slovensko, Česká republika, Německo, 2022 / 92 min
režie: Michal Blaško
producent: Jakub Viktorín – nutprodukcia (SK)
koproducent: Pavla Janoušková Kubečková – nutprodukce (CZ), Naomi Levari – Electric Sheep (DE)
Sekce: Orizzonti Competition
Podpora SFKMG: výroba 7 mil. Kč
Podpora SFKMG ze systému filmových pobídek: 3,1 mil. Kč.
Snímek byl vyvíjen v rámci projektu Dramaturgického inkubátoru

Obzor / To the North
Rumunsko, Francie, Řecko, Bulharsko, Česká republika, 2022 / 123 min
režie: Mihai Mincan
producent: Radu Stancu, Ioana Lascăr – deFilm Production (RO) 
koproducent: Cyriac Auriol – Remora Films (FR), Konstantinos Vassilaros – StudioBauhaus (GR), Pavlina Angelova, Nikolay Todorov – Screening Emotions (BG), Mikuláš Novotný – Background Films (CZ)
Sekce: Orizzonti Competition
Podpora SFKMG: minoritní koprodukce 2,8 mil. Kč

Ucho / The Ear
Československo, 1969 / 94 min
režie: Karel Kachyňa
Sekce: Venice Classics
Digitálně zrestaurováno v Národním filmovém archivu

 

Kontakt:
Jiří Vaněk

Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
M: +420 777 501 624
W: www.fondkinematografie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.