Do Náprstkova muzea zavítá jeden z nejznámějších českých dokumentárních fotografů Jindřich Štreit

11.01.2017 13:23|příspěvkové organizace

Národní muzeum připravilo pro příznivce dokumentární fotografie besedu s jedním z nejznámějších fotografů, uznávaných i v Evropě, Jindřichem Štreitem. V rámci besedy, která se uskuteční v úterý 17. ledna 2017 od 18 hodin v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur, se návštěvníci budou moci dozvědět mnoho zajímavostí o jeho životě a vztahu k fotografii.

 

Jindřich Štreit (*1946) byl k fotografii přiveden svým otcem velmi záhy a první samostatnou výstavu měl už v roce 1967 při příležitosti ukončení svého vysokoškolského studia. Zprvu se věnoval zejména dokumentaci vesnického života a romské tematice. Tyto zkušenosti pak zúročil při práci v zahraničí, kde od roku 1991 pracoval na mnoha různých projektech, výstavách a fotograficky dokumentoval běžný život místních obyvatel. Za všechny je možné jmenovat například výpravu do Japonska, kde po úspěšné výstavě v Metropolitním muzeu v Tokiu žil tři měsíce ve vesnici Akagi, což mu umožnilo pojmout fotografii jako antropologický výzkum. V rámci fotografického festivalu navštívil Jindřich Štreit i Čínu nebo Brazílii, ve které zmapoval život českých emigrantů z různých období. Podíval se i do dalších zemí, které částečně kopírují cesty Enriqua Stanko Vráze, jehož výstavu fotografií Náprstkovo muzeum právě hostí. To poskytuje zajímavé porovnání dvou fotografů z různých období a jejich práce ve stejných oblastech. Posluchač si tak může všímat rozdílů jak v technice fotografie nebo zájmů fotografa, tak i změn v podobě zachycených zemí. Všechny navštívené země zaznamenal Štreit osobitým pohledem nikoliv jako turista či cestovatel, ale jako člověk, který má rád lidi.

Vstupné na přednášku je 30 Kč. Více informací na www.nm.cz

Kontakt:
Mgr. Kristina Kvapilová

oddělení vnějších vztahů
T: +420 224 497 250
M: +420 731 514 077
E: kristina_kvapilova@nm.cz, press@nm.cz
W: nm.cz, muzeum3000.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ
Simona Cigánková
Vedoucí tiskového oddělení kabinetu ministra
email: simona.cigankova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.