Design, skákadlo i kino – Moravská galerie se s Uměleckoprůmyslovým muzeem rozloučí ve velkém stylu

18.02.2019 14:52|příspěvkové organizace

Brněnské Uměleckoprůmyslové muzeum je již od 28. ledna uzavřeno, než zde ale začnou stavební práce, rozhodla se Moravská galerie poskytnout návštěvníkům možnost se s muzeem rozloučit. A rozloučení to bude bujaré – na Closing festivalu se budou tvořit designové masky, promítat filmy o umění, bude se tančit, skotačit na obřím skákadle i ochutnávat speciální drinky Baru, který neexistuje. ​

 

Návštěvníci se budou moci podívat do jinak nepřístupných prostor a především uvidí neorenesanční prostory z konce 19. století v celé své kráse. 

Uměleckoprůmyslové muzeum uzavřela Moravská galerie po skončení výstavy konstruktéra a designéra Jiřího Kuhnerta na konci ledna. Nyní prostory připravuje na náročnou rekonstrukci, která potrvá rok a půl. Rekonstruovat musí galerie jednak z technických důvodů – muzeum se neobejde bez klimatizačních zařízení, které po téměř dvaceti letech ztrácejí svou funkčnost. Ani další technické zázemí, jako například osvětlení, již neodpovídá běžným standardům. Druhým podnětem je pak modernizace výstavních prostor a proměna jejich koncepce. Přízemní prostory nabídnou novou expozici designu a komfortnější místo k trávení volného času, v prvním patře se budou odehrávat krátkodobé výstavy. 

Vzhledem k tomu, že prostory muzea jsou nyní kompletně vyklizené, rozhodlo se vedení se je alespoň na pár dní zpřístupnit veřejnosti a poskytnout tak příležitost se s muzeem před zavřením rozloučit. „Uzavření jsme pojali jako oslavu – není důvod smutnit, protože se brzy v muzeu potkáme znovu a především lépe,“ říká ředitel Moravské galerie Jan Press.

Closing festival, který se bude konat o víkendu 22.–24. února, nabídne program pro děti, školy, odbornou i širokou veřejnost. V pátek budou komentované prohlídky určené školám, na sobotu a neděli připravila galerie bohatý program pro veřejnost. V sobotu si návštěvníci mohou projít kompletně celé muzeum, každá místnost nabídne jiný zážitek. Dominantou ve dvoraně bude obří skákadlo ve tvaru hory Říp, který vznikl podle návrhu Maxima Velčovského pro Designblok. Nejen děti se zabaví také s oděvním návrhářem Pavlem Jevulou, který s nimi bude vyrábět speciální masky. Čeká je také přehlídka, tanec i focení.  

V prvním patře budou vystaveny práce studentů ekotextilu a designu, ve spolupráci s kinem Art zde galerie poskytne i odpočinkovou zónu – promítaní krátkých filmů. Večer bude patřit hudbě a tanci – zahraje Tom Holič, designové drinky připraví vyhlášený Bar, který neexistuje. Po celé tři dny budou moci lidé využít otevřeného Designshopu, který mimo jiné nabídne také velký výprodej katalogů, knih o umění i designových předmětů. 

Program
 

Kontakt:
Mgr. Michaela Paučo
tisková mluvčí
media relations
oddělení marketingu a komunikace
Moravská galerie v Brně
Husova 18, 662 26 Brno
T: +420 532 169 174
M: +420 724 516 672
E: michaela.pauco@moravska-galerie.cz
W: www.moravska-galerie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.