Nastavení cookies

Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

20.01.2021 13:20|příspěvkové organizace

Dne 27. ledna si připomeneme 76. výročí osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka). V České republice je tento den již od roku 2004 Dnem památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, v roce 2005 byl 27. leden vyhlášen Organizací spojených národů Mezinárodním dnem uctění památky obětí holocaustu.

 

Dne 27. ledna 2021 se uskuteční tři významné vzpomínkové akce v Praze, Terezíně a  Jeruzalémě. 

Vzhledem k aktuální nepříznivé epidemiologické situaci a s ohledem na krizové opatření Vlády ČR proběhnou v online prostoru, přístupné tak více zájemcům. 

Od 10 hodin Federace židovských obcí v České republice a Nadační fond obětem holocaustu pořádají ve spolupráci s Kanceláří Senátu a pod záštitou předsedy Senátu PČR Miloše Vystrčila slavnostní vzpomínkové setkání, které se uskuteční v Hlavním sále Senátu. Přímý přenos bude přenášet zpravodajský kanál ČT24. Součástí vzpomínkového setkání budou projevy předsedy Senátu Miloše Vystrčila, předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka, bývalé vězenkyně terezínského ghetta Michaely Vidlákové, předsedy Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeňka Růžičky a předsedy Federace židovských obcí v ČR Petra Papouška. Projevy doplní koncertní skladby Gideona Kleina v podání Davida Dorůžky, Roberta Fischmanna a Martina Nováka.

Od 16 hodin se uskuteční česko-izraelské online setkání s názvem International Holocaust Memorial Day: Remembering, Perpetuating and Pursuing Justice, přenášené z Terezína a Jeruzaléma. Cílem setkání, které organizují izraelské Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo pro sociální rovnost a české Ministerstvo zahraničních věcí, je veřejná podpora přeživším holocaustu v době celosvětové pandemie. Účast přislíbil izraelský prezident Reuven Rivlin, ministr zahraničních věcí Gabi Ashkenazi a ministr pro sociální rovnost Itzik Shmuli. Za Českou republiku promluví prezident Miloš Zeman,  ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, zvláštní zmocněnec pro holocaust Robert Řehák.  S projevem vystoupí také přeživší holocaust Dita Krausová, jejíž příběh se stal námětem knihy Osvětimská knihovnice. Dále lídr většiny amerického Senátu Charles Schumer a místopředsedkyně Evropského parlamentu Nicola Beerová. Během setkání budou vyhlášeny přípravy konference k Terezínské deklaraci, která se uskuteční v roce 2022. Setkání bude vysíláno na facebookovém profilu Ministerstva zahraničních věcí ČR, v anglickém jazyce.

Od 18 hodin Židovské muzeum v Praze a Židovská obec v Praze pořádají slavnostní koncert ve Španělské synagoze. Účastníky přivítá ředitel Židovského muzea Leo Pavlát a projev pronese předseda Židovské obce v Praze František  Bányai. Zazní skladby Hanse Krásy, Josefa Myslivečka a Maurice Ravela v provedení Doležalova kvarteta. Součástí koncertu bude krátká virtuální prohlídka Španělské synagogy a její nové expozice. Koncert bude přenášen přes YouTube kanál Židovského muzea v Praze. Odkaz také bude k dispozici na webových stránkách Židovského muzea a v Praze a Židovské obce v Praze.

Organizátoři všech tří vzpomínkových událostí se spojili a prezentují je společně s cílem zvýraznit důležitost připomínání památky obětí holocaustu.

#WeRemember #NeverAgain

Petr Papoušek, předseda Federace židovských obcí v ČR
Marta Malá, ředitelka Nadačního fondu obětem holocaustu
Robert Řehák, zvláštní zmocněnec pro holocaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání Ministerstva zahraničních věcí ČR
Jan Roubínek, ředitel Památníku Terezín
Leo Pavlát, ředitel Židovského muzea v Praze
František Bányai, předseda Židovské obce v Praze

Společná pozvánka
 

Kontakty pro jednotlivé akce:

Vzpomínkové setkání v Senátu

Tereza Kotláriková
projektová manažerka
Federace židovských obcí v ČR
T: +420 224 800 858, +420 739 235 998
E: tereza.kotlarikova@fzo.cz

Marta Malá
ředitelka
Nadační fond obětem holocaustu
T: +420 777 331 937
E: mala@fondholocaust.cz

 

Česko-izraelské setkání International Holocaust Memorial Day: Remembering, Perpetuating and Pursuing Justice

Robert Řehák
zvláštní zmocněnec pro holocaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání
Ministerstvo zahraničních věcí ČR
T: (přepojeno na mobil):  +420 224 183 253
E: robert_rehak@mzv.cz

Stanislav Lada
vedoucí oddělení vnějších vztahů a marketingu
Památník Terezín
T: 775 338 604
E: lada@pamatnik-terezin.cz

 

Koncert ve Španělské synagoze

Zuzana Pavlovská
vedoucí Oddělení pro vzdělávání a kulturu
Židovské muzeum v Praze
T: +420 774 131 335
E: zuzana.pavlovska@jewishmuseum.cz

Lucie Křížová
Programový pracovník pro kulturu (Oddělení pro vzdělávání a kulturu)
Židovské muzeum v Praze
T: +420 731 514 123
E: lucie.krizova@jewishmuseum.cz 

 
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.