Daniel Herman vítá ocenění Tomáše Halíka

22.06.2016 14:06|ministerstvo

Ministr kultury Daniel Herman se dnes v Oxfordu zúčastnil slavnostní promoce, při které vedení Oxfordské univerzity udělilo čestný doktorát českému teologovi a filozofovi Tomáši Halíkovi.

 

 

Známý teolog se tak stal v pořadí čtvrtým Čechem, kterému se tohoto ocenění dostalo. Dříve je obdrželi jen oba prezidenti předválečného Československa Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš a poté jejich nástupce Václav Havel. Jako hostující profesor na Oxfordské univerzitě působil Halík v roce 2001; v roce 2014 po něm byla pojmenována přednášková síň v Oxfordu a byl zde umístěn i jeho portrét. 

Daniel Herman při této příležitosti ocenil dlouhodobý společenský přínos současného českého filozofa a teologa. 

„Má účast zde vyplývá z titulu funkce ministra kultury, do jehož gesce patří také kultura duchovní. Kdybych však ministrem kultury nebyl, přál bych si zde být jako ten, kdo jen přichází sdílet radost svého přítele. Tomáš Halík se řadu let snaží o zmenšení propasti mezi různými náboženstvími, vede  jejich stoupence ke smířlivějším vztahům a vzájemnému porozumění. A toho si velmi cením.“

ministr kultury Daniel Herman

Spolu s Tomášem Halíkem obdržel čestný doktorát např. nositel Nobelovy ceny za ekonomii, profesor Paul Krugman, lord Mance - soudce Nejvyššího soudu Spojeného království, dále japonský architekt Kazuyo Sejima, hlavní designér Applu Jonathan Ive či estonský skladatel Arvo Pärt.

 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK ČR

Soubory ke stažení
Název Velikost
Profesor Tomáš Halík.pdf 256.2 kB
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.