Daniel Herman udělil dnes cenu Artis Bohemiae Amicis výtvarníku Františku Mertlovi

01.11.2017 10:54|ministerstvo

Výtvarník vystavující pod uměleckým jménem FRANTA patří k nejúspěšnějším tvůrcům české poúnorové emigrace. Trvale žije v oblasti francouzského Nice. Jeho díla jsou zastoupena v galeriích po celém světě.

 

František Mertl se narodil roku 1930; jeho rodina byla za Protektorátu pronásledována, neboť Mertlův otec bojoval v československých jednotkách ve Francii a v Anglii proti nacistům. Po válce byl František Mertl pro přesvědčivý talent přijat na Vyšší uměleckoprůmyslovou školu v Brně, již vystudoval v tísnivých letech po komunistickém převratu (1948 – 52). Ve studiu pokračoval na Akademii výtvarných umění v Praze. Rok po jejím absolvování využil zájezdu studentu Akademie do Východního Berlína a ilegálně přejel do západní části rozděleného města.

Po nuceném pobytu v německém uprchlickém táboře se nakonec usadil ve francouzském Vence na Azurovém pobřeží, kde žije již 50 let. Zde ho v ateliéru při letošní pracovní cestě do Francie také navštívil Daniel Herman a prohlédl si jeho tvorbu.

František Mertl se věnuje především figurální malbě, v níž dosáhl celosvětového uznání. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách Guggenheimova muzea v New Yorku, Stedelijk Musea v Amsterdamu, Muzea moderního umění města Paříže, Israel Musea, Muzea výtvarných umění v Lyonu, Grenoblu, Nice, Antibes. České publikum může jeho obrazy obdivovat v Národní galerii v Praze či v Moravské galerii Brno. V roce 2014 věnoval František Mertl kolekci téměř čtyřiceti svých děl rodné Třebíči, která pro ně zřídila stálý výstavní prostor – Galerii FRANTA.

Název tohoto ocenění Artis Boehemiae Amicis hovoří sám: Přátelům českého umění. A právě proto patří tato cena do Vašich povolaných rukou,“ uvedl ministr kultury při předávání ceny. „Patříte  mezi umělce, kteří si v době totality zvolili odchod z vlasti před životem v nesvobodě osobní i tvůrčí. Neodešli jste však z naší paměti ani ze společenství národní kultury, jejíž dobré jméno šíříte po světě. Je mi ctí dnes ocenit Vaši uměleckou i lidskou velikost,“ řekl dále Daniel Herman.

 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ
Simona Cigánková
Vedoucí tiskového oddělení kabinetu ministra
Tisková mluvčí
email: simona.cigankova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.