Daniel Herman se zúčastní otevření nového depozitáře Národního filmového archívu

16.06.2017 11:08|ministerstvo

Slavnostní otevření nového depozitáře NFA se uskuteční v pondělí 19. 6. 2017 od 10 hodin za přítomnosti Daniela Hermana, ředitele NFA Michala Breganta, hejtmanky Středočeského kraje a zástupců obce Hradištko.

 

Stavba depozitáře byla financována z programu Péče o národní kulturní poklad a nachází se v obci Hradištko v okrese Praha-západ na parcele stávajících depozitářů NFA ze 70. a 90. let. Na 1 820 m2 zastavěné plochy a 21 500 mobestavěného prostoru bude uschováno až 100 miliónů metrů filmu. Nový depozitář poskytne bezpečné útočiště především nehořlavým barevným filmům československé a české kinematografie, a to od padesátých let po současnost. Uloženy zde budou ale také zabezpečovací materiály ke starším snímkům na nehořlavých materiálech, mimo jiné k filmům Hermíny Týrlové, Jiřího Trnky nebo Karla Zemana. V ochranném prostředí bude uloženo na 45 000 rozmnožovacích materiálů a 15 000 vzácných kopií. Kromě filmů se do depozitáře stěhují i písemnosti, plakáty a skleněné fotografické negativy.

„Národní filmový archiv patří k nejstarším a nejdůležitějším filmovým archivům na světě jak rozsahem tak  i velikostí  a významem  jeho sbírek a fondů. Všichni víme, že filmový materiál musíme chránit před vlivy prostředí, a tomu  nové  řešení  budovy odpovídá. Jsem přesvědčen, že nový depozitář umožní v těch nejprofesionálnějších podmínkách uchovat pro budoucnost naše úžasně rozmanité filmové dědictví.“ 

Daniel Herman

TZ v plném znění

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ
Simona Cigánková
Vedoucí tiskového oddělení kabinetu ministra
email: simona.cigankova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.