Daniel Herman předal ocenění Artis Bohemiae Amicis etnologovi Jiřímu Langerovi

04.12.2016 16:00|ministerstvo

Ministr Herman ocenil Jiřího Langera při příležitosti otevření nové stálé expozice, věnované lidovému oděvu a textiliích v rožnovském Valašském muzeu v přírodě, které je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury.

 

Ministr kultury Daniel Herman se dnes  zúčastnil slavnostního otevření nové stálé expozice Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm s názvem „Jak jde kroj, tak se stroj“.  Unikátní výstava se věnuje problematice lidového oděvu a textilií na moravském Valašsku.  Návštěvníci se při její prohlídce seznámí s různorodostí a krásou textilií a součástek tradičního i civilního oděvu, které užívali naši předci při různých příležitostech v období přibližně od konce 18. století do poloviny 20. století.

Při slavnostním otevření expozice předal Daniel Herman ocenění  Artis Bohemiae Amicis významnému českému etnologovi a historikovi PhDr. Jiřímu Langerovi, CSc., a to za dlouholeté zásluhy o systematickou prezentaci a poznání české kultury u nás i v zahraničí.

 

Jsem velmi rád, že mohu předat toto ocenění právě Jiřímu Langerovi, který je řadu let jednou z nejvýznamnějších osobností českého národopisu, a který svým rozsáhlým dílem ovlivnil řadu etnografů zabývajících se lidovým stavitelstvím a problematikou muzeí v přírodě.  S jeho osobou je v uplynulých 30 letech spojeno studium lidové hmotné kultury a to nejenom na Moravě a ve Slezsku, ale i na severním Slovensku a v oblasti česko-slovenských Karpat.  Nesmírně si vážím Vaší celoživotní práce, která je  obdivuhodná a bezpochyby Vás řadí mezi klíčové postavy u nás i ve světě,“ uvedl Daniel Herman při předávání ceny panu Jiřímu Langerovi.

 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK ČR

 

Seznam oceněných zde.
Podrobné informace o výstavě naleznete zde.

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.