Daniel Herman odhalí v Olomouci lavičku Václava Havla

15.06.2017 14:11|avíza

Slavnostní odhalení dalšího příjemného místa, kde se spolu lidé budou setkávat a povídat si, se uskuteční v sobotu 17. června ve 13 hodin na nádvoří Zbrojnice Univerzity Palackého v Olomouci.

 

Olomouc se tak zařadí k více než dvěma desítkám českých a zahraničních měst, která si takto připomínají respektovaného českého prezidenta. Lavička bude umístěna na nádvoří bývalé tereziánské zbrojnice, v níž nyní sídlí univerzitní knihovna, vydavatelství a archiv.

Václav Havel se tak symbolicky vrací na univerzitu, která mu jako první v tehdejším Československu udělila v roce 1990 čestný doktorát.

„Je to místo velmi symbolické, protože univerzita je otevřené prostředí, kde se setkávají vzdělání, kultura a duchovní prostředí otevřené nejen studentům, ale všem, kteří se chtějí podílet na veřejném  životě,  na otevřeném dialogu. Hledání pravdy, pokora před řádem, který nás přesahuje, to všechno byly myšlenky, které Václava Havla velmi výrazně formovaly; a právě design laviček, kdy lidé sedí proti sobě a kterým vtiskl unikátní podobu zemřelý architekt Bořek Šípek, přímo vybízí k dialogu i přemýšlení.“

Daniel Herman

Po slavnostním odhalení lavičky Václava Havla navštíví ministr Daniel Herman Vlastivědné muzeum v Olomouci a Zámek Čechy pod Kosířem.

 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ
Simona Cigánková
Vedoucí tiskového oddělení kabinetu ministra
email: simona.cigankova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.