Chrudim se již pošesté připojuje k evropské Noci literatury

26.04.2019 13:58|příspěvkové organizace

Ve čtvrtek 9. května 2019 od 18 hodin se v Chrudimi uskuteční již šestý ročník Noci literatury. Akci, která si klade za cíl zprostředkovat českým čtenářům nejnovější překlady děl současných evropských autorů, již tradičně spolupořádají Chrudimská beseda, Městská knihovna Chrudim a Muzeum loutkařských kultur v Chrudimi.

 

Noc literatury každoročně přibližuje veřejnosti netradičním způsobem současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení v podání známých nebo zajímavých osobností ze světa kultury. Čtení je spojené s dalším programem jako jsou koncerty nebo divadelní představení a probíhá na neobvyklých, divácky atraktivních místech. V Chrudimi se Noc literatury takříkajíc „zabydlela“ v Klášterních zahradách a Muzeu loutkářských kultur a tyto dvě scény přivítají návštěvníky i letos.

Večer plný zajímavých ukázek z nejnovějších českých překladů současné evropské literatury začíná od 18 hodin v Klášterních zahradách, kde bude číst tři vybrané texty herec a dabér Jakub Skála. Od 19 hodin pak v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi vystoupí s ukázkou z knihy irského spisovatele Johna Banvilla, píšícího pod pseudonymem Benjamin Black, osobitý písničkář Marcel Kříž. Příběh z prostředí rudolfinské Prahy, kde o tajemství a nebezpečí není nouze, vychází u nás pod názvem Zkrotit vlka

Renesanční detektivku na letní terase renesančního Mydlářovského domu doplní Marcel Kříž básněmi ze svojí oceňované sbírky Jen ať řvou kolejnicea následně i hudebním vystoupením. Jeho písně vychází z jazzu, blues, folku a psychedelického rocku šedesátých let minulého století. Náměty textů čerpá z životních příběhů, které interpretuje se surrealistickou hravostí i beatnickou syrovostí. Je autorem mnoha skvělých překladů textů Boba Dylana, Neila Younga nebo Toma Waitse, jejichž písně zařazuje pravidelně do svého repertoáru. 

Vstupné na Noc literatury je jako obvykle zdarma, v případě špatného počasí se program uskuteční v Muzeu barokních soch a vnitřních prostorách Muzea loutkářských kultur.

Kontakt:
Břetislav Oliva
T:
778 712 531
E: bretislav.oliva@puppets.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.