Nastavení cookies

Chrám umění Rudolfinum získal ocenění v soutěži o nejlepší knižní design světa

10.03.2022 14:29|příspěvkové organizace

Česká republika se umístila v soutěži o nejlepší knižní design světa Best Book Design from all over the World! Bronzovou medaili získala publikace Chrám umění Rudolfinum (2. místov kategorii odborné literatury Nejkrásnější české knihy roku 2020), kterou vydala Česká filharmonie ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a Národním technickým muzeem, grafický design 20YY Designers (Petr Bosák, Robert Jansa) a tisk Tiskárna Helbich.

 

Porota mezinárodní soutěže o nejlepší knižní design světa zasedala na začátku února v Lipsku a své favority vybírala mezi 500 knihami z 30 zemí. První místo a ocenění „Goldene Letter“ získalo Nizozemsko, na dalších místech se kromě České republiky umístily publikacez Rakouska, Číny, Francie, Německa, Japonska, Polska a Ukrajiny.

Vítězné knihy budou vystaveny na nezávislém knižním veletrhu It’s a book v Lipsku 19. března. Ředitelka soutěže Katharine Hesse společně s porotci představí oceněné publikace v živém streamu na Instagramu @stiftungbuchkunst. Komentář k bronzovým medailím a oceněné publikaci Chrám umění Rudolfinum naladíte 15. března v 15 hodin.

ocenění knihy: © Stiftung Buchkunst / Bureau Mitte

Komentář k publikaci od porotce v soutěži o Nejkrásnější české knihy roku 2020:

Tato publikace vzdává hold výjimečné historické budově. Koncept knihy vytváří několik vrstev, které se vzájemně doplňují. Příběhy institucí, jež zde sídlily, se prolínají s osudy osobností, které vtiskly Rudolfinu tvář. Kniha formátu A4 má úctyhodných 535 stran, vazba V8 je osazena tvrdými deskami potaženými plátnem, které jsou na přední i zadní straně opatřeny ražbou. Sytá a zároveň komorní barevnost obálky předznamenává hloubku celého díla. Vedle obsahu je zcela mimořádné i grafické zpracování publikace od studia 20YY Designers. Dobové snímky a reprodukce rámuje klasická typografie v současném pojetí. Doba vzniku použitého písma Berthe se kryje se založením Rudolfina. Jednotlivé kapitoly jsou od sebe barevně odděleny. Publikaci doprovází přes dvě stě sedmdesát historických fotografií, výkresů, plánů a plakátů, které jsou vytištěny v menším formátu a vlepeny průběžně podle obsahu knihy.

Zdeněk Sobota, člen výtvarné komise

Detaily k oceněným knihám: the awardees / Stiftung Buchkunst (chttp://stiftung-buchkunst.de)
 


Kontakt:
Aneta Křižková

PR manažerka, Oddělení prezentace sbírky 
T: +420 778 757 662 
E: krizkova@pamatnik-np.cz
W: www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz, www.muzeumliteratury.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.