Čeští autoři na knižním veletrhu v Lipsku 2017

16.03.2017 17:18|příspěvkové organizace
Českou účast na veletrhu má již třetím rokem - z pověření Ministerstva kultury - na starosti Moravská zemská knihovna v Brně. 
 

MZK na národním stánku nabídne návštěvníkům vhled do současné podoby české literatury. Jsou sem přizváni také čeští autoři do diskuzí o tématech evropské identity, spoluzodpovědnosti i mezigeneračních vztahů. 


Románovou prvotinu a s ní téma vztahu mezi matkou a dcerou rozšířené o téma vztahu Čechů k romské minoritě představí Viktorie Hanišová. Rovnou z humanitární mise v Jižním Súdánu se přepraví do Lipska Tomáš Šebek, jenž v loňském roce získal ocenění čtenářů v Ceně Česká kniha za publikaci Mise Afganistán. Zkušenější autory zastoupí Iva Pekárková, které v Německu vyšly už dvě knihy Péra a perutě a Dej mi ty prachy. „Na veletrhy chodí lidé, kteří se o literaturu zajímají a má jim co říct. Setkávat se s takovými čtenáři (nebo budoucími čtenáři) je skvělé. Taky by tam měla být spousta lidí z nakladatelské profese, takže je naděje, že se některá knížka chytí na překlad,“ říká Iva Pekárková. Rovněž poslední z autorů, kterého bude možné potkat jak na českém stánku, tak na diskusních fórech, Jan Novák, má za sebou úspěchy u německých čtenářů. Jeho poslední kniha Zátopek, jejímž spoluautorem je výrazný český výtvarník Jaromír 99, vyšla v nakladatelství Voland & Quist. „Nikdy jsem nebyl v Lipsku, tak se těším na průzkum nového terénu. Mojí jedinou ambicí je nedostat depresi z tolika knih, které nikdy nepřečtu, neboť taková chandra mě na knižních veletrzích přepadá a já ji většinou přetlačuju pivem,“ glosuje Jan Novák.Kontakty na autory: 
Viktorie Hanišová: viktorie.hanisova@gmail.com http://www.czechlit.cz/cz/kniha/anezka-cz/
Tomáš Šebek: tamas.sebek@gmail.com http://www.czechlit.cz/cz/kniha/mise-afghanistan-cz/
Iva Pekárková: ivapekarkova@gmail.com http://www.czechlit.cz/cz/autor/iva-pekarkova-cz/
Jan Novák: janknovak@gmail.com  http://www.czechlit.cz/cz/autor/jan-novak-cz/

Lipský veletrh 2017: http://www.leipziger-buchmesse.de/

Kontakt:
prof. Tomáš Kubíček
ředitel Moravské zemské knihovny v Brně
E: tomas.kubicek@mzk.cz
`
 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ
Simona Cigánková
Vedoucí tiskového oddělení kabinetu ministra
email: simona.cigankova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.