Česko-německý rezidenční program přivítal v Brně druhou německou stipendistku

12.09.2018 14:27|příspěvkové organizace

Spisovatelka Bettina Hartz je již druhou účastnicí česko-německého rezidenčního programu. Moravská metropole se od úterý 4. září 2018 stala na jeden měsíc jejím domovem. V rámci svého pobytu vystoupí v sobotu 22. září 2018 na veletrhu Svět knihy v Plzni.


 

Počátkem srpna byl zahájen rezidenčního programu, který se koná u příležitosti hostování České republiky na Mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku (21. až 24. března 2019) a Českého roku kultury v Lipsku (říjen 2018 až listopad 2019).  Vznikl díky spolupráci Moravské zemské knihovny, Města Brna, Města Lipska, Goethe-Institutu a lipského knižního veletrhu. Z 56 německých a 29 českých uchazečů vybrala odborná komise celkem 10 stipendistů, kteří absolvují v období od srpna 2018 do ledna 2019 měsíční pobyt v Brně a v Lipsku. Autoři tak budou moci poznat nejen kulturní scénu daného města, ale také své kolegy a kolegyně. Počítá se s jejich zapojením do kulturního života obou měst. Cílem rezidenčních pobytů je poskytnutí prostoru k soustředěné a kreativní práci, na jejímž konci vznikne mimo jiné text inspirovaný městem, ve kterém stráví měsíc tvůrčí práce. V rámci programu obdrží autoři stipendium, je jim zajištěno ubytování a měsíční jízdenka hromadné dopravy. Společné vystoupení německých i českých stipendistů je pak plánováno v rámci Lipského knižního veletrhu 2019.

Bettina Hartz  je autorkou scénářů, divadelních her, prózy a lyriky. Od roku 1999 pracuje jako spisovatelka na volné noze a novinářka se zaměřením na kulturu. V sezóně 2018/19 připravuje v Literárním domě v Berlíně jako kurátorka řadu akcí na téma „Pražské jaro a jeho následky na Východě do roku 1989“. V Brně by chtěla pracovat na kratších textech, které se pohybují na pomezí prózy a lyriky a dají se vnímat jako jazykové fotografie města a lidí. Doposud jí vyšly mj. tyto tituly: Nicht viel: Erzählung (Lunardi 2007), Auf dem Rad – Eine Frage der Haltung (DVA 2012).

Srpen strávila v Brně Luise Boege. Spisovatel, dramatik a žurnalista Bernhard Setzwein se po desetiletí literárně zabývá bavorsko-českými vztahy a v Brně bude v říjnu. Některá jeho díla byla již přeložena do češtiny, mimo jiné i divadelní hra o Bohumilovi Hrabalovi. Nomád německé literatury, prozaik a básník, dramatik i blogař Roman Israel přijede do Brna v listopadu a bude se věnovat románu „Muž, který zná své místo“. V prosinci absolvuje svůj pobyt v moravské metropoli poslední stipendistka, Isabelle Lehn, prozaička, esejistka a nositelka řady literárních cen. Autorka by v Brně ráda dokončila svůj aktuální román "Frühlingserwachen /Probuzení jara".
Fotografie: Pavel Němec

Kontakt:
Bc. et Bc. Klára Přibylová
PR Specialist 
Moravská zemská knihovna v Brně
Kounicova 65a, 601 87 Brno
E: Klara.Pribylova@mzk.cz
T: +420 541 646 270
W: ahojleipzig2019.cz
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.