České filmy na podzimních festivalech

19.09.2018 13:19|příspěvkové organizace

Na filmových festivalech v Londýně, Varšavě, Busanu, San Sebastianu a Sitges se bude prezentovat řada českých projektů. Od majoritně českého filmu Všechno bude, koprodukčního snímku a vítěze z Berlinale Touch Me Not, „Barbarů“ vítězného filmu z Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, po řadu dokumentů a krátkých filmů.

 

Na podzim nás čeká řada zajímavých zahraničních filmových festivalů, na kterých budou mít početné zastoupení filmy a koprodukce podpořené naším českým fondem,“ uvedla ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.

Londýnský filmový festival (BFI London Film Festival) nemá tradiční soutěžní sekce, spíše tematické bloky. Koná se od 10. do 21. října a představí se na něm celkem pět snímků s českou účastí. Premiéru ve Spojeném království si odbyde film Olma Omerzua Všechno bude, který Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) doporučila na nominaci na Oskara v kategorii nejlepší zahraniční cizojazyčný film. Představí se zde i koprodukční snímky Touch Me Not a „Je mi jedno, že se zapíšeme do historie jako barbaři“, tedy vítěz letošního Berlinale, respektive festivalu v Karlových Varech (KVIFF).  Mezi dokumentárními snímky se představí nejlepší dokument z letošních Varů Svědkové Putinovi a mezi krátkými animovanými filmy Plody mraků Kateřiny Karhánkové. Všechny filmy byly podpořeny Státním fondem kinematografie (SFKMG).

Na festivalu ve Varšavě se bude prezentovat dokumentární snímek Cirkus Rwanda od režiséra Michala Vargy. Film ukazuje cestu principál cirkusu La Putyka Rosti Nováka do Afriky za místními akrobaty. Je zde patrný odlišný pohledu lidí z různých kultur nejen na práci, ale i celkový přístup k životu. Dokument měl světovou premiéru také na KVIFF. Na festivalu bude mít mezinárodní premiéru také krátký film nazvaný Neptun režisérky Adély Babanové, ten ale na rozdíl od Cirkusu Rwanda nebyl podpořen ze Státního fondu kinematografie. V nesoutěžní sekci Family Cinema Weekend pak budou uvedeny ještě dva animované české filmy, celovečerní Hurvínek a kouzelné muzeum a krátký film Hurá na borůvky! Filmový festival ve Varšavě se bude konat od 12. do 21. října. 

Festival a související filmový trh v jihokorejském Busan je nejdůležitější přehlídka filmů v Asii. Účast je potvrzena pro koprodukční snímek Sklep, příběh o rodině procházející vztahovou krizí a zasažený zmizením dcery. Ve stejné soutěžní sekci – World Cinema, se bude prezentovat již zmíněný film Radu Judeho “Je mi jedno, že se zapíšeme do historie jako barbaři”. V sekci Busan Classic se bude promítat hraný debut Miloše Formana Černý Petr. Je to jeden z prvních filmů takzvané Československé nové vlny, Forman ho natočil v roce 1964.  Festival bude probíhat od 4. do 13. října. Na souběžně probíhajícím koprodukčním fóru Asian Project Market se představí filmový projekt Smečka režiséra Tomáše Polenského vznikající za podpory SFKMG a například i Zlínského kraje.

Na programu festivalu ve španělském San Sebastianu, což je největší filmový festival ve španělsky mluvících zemích, je krátký studentský film Adama Martince nazvaný Cukr a sůl, který ale nežádal podporu ze SFKMG. Festival proběhne v termínu 21. až 29. září. Na dalším španělském festivalu v Sitges, který je považován za nejvýznamnější festival žánrového filmu v Evropě a koná se od 5. do 14. října, pak bude uveden debut Adama Sedláka Domestik a minoritní koprodukce Útěk režisérky Agnieszky Smoczynské představená letos v Cannes.

Podrobné informace

Kontakt:
Jiří Vaněk
Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
CZECH FILM FUND
M: +420 777 501 624
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
W: fondkinematografie.cz/

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.