Česká republika je po 24 letech hlavní zemí na Mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku 2019

21.03.2019 13:23|ministerstvo

Český stánek dnes slavnostně otevřel ministr kultury Antonín Staněk za účasti náměstkyně pro řízení sekce živého umění MK Kateřiny Kalistové, ředitele Lipského knižního veletrhu Olivera Zilleho, ředitele Moravské zemské knihovny v Brně Tomáše Kubíčka a programového koordinátora prezentace ČR Martina Krafla.

 Ministr Staněk ve svém úvodním projevu poděkoval všem přítomným za účast i dobrou dosavadní spolupráci a připomněl důležitost prezentace České republiky na letošním  veletrhu v Lipsku  se statusem hlavní země. K prezentaci  vyzvala v minulých letech Českou republiku německá strana. Jedním z několika důvodů byl také fakt, že Česká republika byla hlavní zemí veletrhu naposledy v roce 1995 a že lipský veletrh je pro středoevropskou a východoevropskou literaturu velmi významný. „Česká republika je po dlouhých čtyřiadvaceti letech znovu hlavním hostem na lipském knižním veletrhu. Je to velká pocta – a neméně velký závazek. Fakt, že vyšlo za dva roky víc než sedm desítek nových překladů, což je pětkrát, možná šestkrát víc, než byl do té doby běžný roční průměr, je ale působivý jen na první pohled. Máme velkou odpovědnost: udržet úroveň, které jsme dosáhli. Česká literatura posledních patnácti dvaceti let je v dobré kondici, otvírá témata, která rezonují nejen doma. Silná je literatura pro děti a mládež, silný je komiks, poezie, drama, esejistika – a především próza.  Jsem velmi rád, že se na veletrhu  představí autorky jako např. Bellová, Boučková,  Hanišová, Miklínová, Procházková, Tučková nebo  Jaroslav Rudiš, Jáchym Topol a další osobnosti české literatury, kteří si jistě vaši pozornost zaslouží,“ uvedl ministr Staněk  Realizací letošního českého stánku byla opět pověřena Moravská zemská knihovna, která návštěvníkům nabídne až do neděle 24. března 2019 vhled do současné české literatury. Kromě stánku s knihami, mj. novými překlady, se uskuteční v rámci doprovodného programu řada odborných diskusí a autorských čtení. V rámci veletrhu bude prezentováno na 60 knižních novinek v německém překladu na více než 130 akcích. České knižní novinky zahrnují okolo 33 románů, 10 básnických sbírek, 5 populárně naučných knih, 3 knihy pro děti a mládež, 2 komiksy, 2 divadelní antologie a klasiky české literatury, např. překlady děl Karla Hynka Máchy, Karla Poláčka, Vítězslava Nezvala, Jiřího Weila, Vladimíra Holana a Josefa Váchala. Je mezi nimi také několik českých autorů, kteří jsou již v Německu známí, jako např.  Jaroslav Rudiš, Iva Pekárková, Radka Denemarková, Jáchym Topol a řada dalších osobností české literatury. Do  Lipska také  přijel  Pavel Kohout,  který v rámci úterního literárního večera  prezentoval  svou knihu „Aus den Tagebüchern eines Europäers“  a za účasti ministra Antonína Staňka a dalších významných osobností zahájil výstavu o svém životě a díle v lipském Literárním domě Haus des Buches.Čtyřdenní veletržní prezentaci rámuje takzvaný Český rok, který odstartoval již v polovině října 2018 u příležitosti Leipziger Opernball. Od loňského roku Ministerstvo kultury výrazně rozšířilo dotační program na podporu vydání české literatury v překladu. Podpory využila řada nakladatelů z Německa, Rakouska i Švýcarska.

Projev ministra

Martha Häckl, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.