Česká republika bude hlavní zemí na mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku 2019

18.07.2016 16:05|ministerstvo

Ministr kultury Daniel Herman se dnes v Nostickém paláci setkal s ředitelem Lipského knižního veletrhu panem Oliverem Zillem, aby podepsali dohodu o spolupráci mezi Leipziger Buchmesse a ČR, která se týká významné kulturní události – ČR coby hlavního hosta na Lipském knižním veletrhu v roce 2019.

 

Jako hlavní host se Česká republika na jednom ze čtyř nejvýznamnějších knižních veletrhů v Evropě, který se každoročně koná v březnu v Lipsku v areálu Neues Messegelände, představí po čtyřiadvaceti letech. Příprava prezentace potrvá tři roky.  

K prezentaci na mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku v roce 2019 se statusem hlavní země, která byla dnes podepsána, vyzvala Českou republiku německá strana. Důvodů je několik: lipský veletrh se zaměřuje především na státy střední a východní Evropy plus Skandinávii, spolupráce mezi jeho organizátory a ČR je dlouhodobá a oboustranně žádaná, a svou roli hraje i fakt, že Česká republika byla hlavní zemí veletrhu naposledy v roce 1995.

Výstupem tříleté přípravy (2016–2018) bude národní prezentace na stánku o výměře zhruba sto padesáti čtverečních metrů. V rámci veletrhu (i mimo něj) pak proběhnou desítky literárních akcí, kde vystoupí odhadem třicet až čtyřicet současných českých autorů. Na základě zkušenosti hostujících zemí z minulých let lze očekávat nárůst překladu české literatury do němčiny; překlad samotný dotuje hostující země, vydání zajišťuje hostitel, tedy mezinárodní knižní veletrh v Lipsku. V dohodě je též uvedeno, že na Lipském knižním veletrhu v roce 2018 bude připraven i předprogram, který bude avizovat naši zemi jako hlavního hosta LKV 2019. Na základě dnes podepsané dohody bude dále v březnu 2017 vypracována smlouva mezi oběma stranami.

"Cílem spolupráce obou zemí je obrátit pozornost jak v Německu, tak v dalších německy mluvících zemích k českým autorům, nakladatelstvím a jejich knižní produkci. Prezentace České republiky poslouží jako platforma pro nové kontakty, předvede, jak pestrá je současná česká literatura, a obecně podpoří zájem o českou kulturu," uvádí Daniel Herman.

Je to velmi dobrá zpráva pro českou literaturu,“ říká náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová. „Ukazuje se, že o české spisovatele je v zahraničí zájem, že mají co nabídnout. Němčina je navíc pro překlady klíčovým jazykem, a lipský knižní veletrh obrovským literárním festivalem, kterým žije celé město.

Česká republika se každoročně prezentuje národním stánkem na veletrzích v Lipsku, v Boloni, v Londýně a ve Frankfurtu nad Mohanem, i na řadě menších knižních veletrhů v Evropě. Například v roce 2015 byla ČR hlavní zemí na veletrhu v Bukurešti. Účast České republiky v roli hlavní země na mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku je ale jednoznačně největší akcí na podporu propagace české literatury v zahraničí v posledních letech.

 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
Název Velikost
Scan dohody.pdf 487 kB
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.