Česká filharmonie zahájila 124. sezonu

05.09.2019 10:25|ministerstvo

Několikaminutovým potleskem skončil čtvrteční zahajovací koncert České filharmonie, která se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem v zaplněné Dvořákově síni Rudolfina vstoupila do 124. sezony. Slavnostního zahájení se zúčastnil spolu s generálním ředitelem ČF Davidem Marečkem a dalšími hosty ministr kultury Lubomír Zaorálek.

 

Po skončení koncertu v krátkém společenském projevu ministr poděkoval České filharmonii za její dlouhodobou činnost a šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí.

"Slyšet Šostakovičovu Osmou symfonii v podání orchestru České filharmonie pod vedením Semjona Byčkova byl pro mě mimořádný zážitek. Obdobně jako minulý rok na vystoupení v Chicagu, kdy jsme si připomněli 100. výročí vzniku Československa a na kterém příhodně zazněla i Novosvětská symfonie Antonína Dvořáka. Nejen Dvořák, ale další významná jména, jako Václav Talich, Karel Ančerl či Jiří Bělohlávek, se podílela na úspěšné historii našeho prvního českého orchestru. A být první, znamená být houževnatý, pracovitý a vkládat do práce všechnu svou energii a dovednost. Česká filharmonie může být chápána jako nejlepší interpret české hudby, kterou má v krvi," dodal na závěr svého projevu ministr Zaorálek.

Slavnostní zahájení sezony se zpočátku neslo v operním duchu, který připomněl slavná díla Bedřicha Smetany a Petra Iljiče Čajkovského. Těžiště programu spočívalo v Šostakovičově Osmé symfonii. V případě této symfonie se jedná teprve o páté nastudování Českou filharmonií.

V úterý 10. září čeká Českou filharmonii po pěti letech vystoupení na BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall. Ve dnech 13., 17. a 21. září bude Českou filharmonii hostit Dvořákova Praha, po které budou následovat v říjnu a listopadu ještě tři rezidence Čajkovského projektu, tentokrát v Tokiu, ve Vídni a v Paříži.

 

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.