Česká animace má v Annecy nebývale silné zastoupení. Představí se i Švankmajer s Hmyzem

11.06.2018 11:13|příspěvkové organizace

V pondělí 11. června začal v Annecy, francouzském městě pod Savojskými Alpami, mezinárodní filmový festival zaměřený na animované filmy. Český animovaný film je zastoupen 17 tvůrci a producenty z 11 animačních studií a dalšími profesionály.

 

Souběžně s MFF se koná filmový trh Mifa (Marché International du Film d’Animation), největší akce v oblasti animace na světě.

Poslední film Jana Švankmajera Hmyz (Insect) bude promítán v nesoutěžní sekci Screening Events. Mezinárodní premiéru měl letos v lednu na MFF v Rotterdamu.

„Švankmajerův Hmyz podpořil Státní fond kinematografie celkovou částkou 10,5 milionu korun. V roce 2017 podpořil fond 23 projektů z oblasti animace celkovou částkou přes 45 milionů korun. A to jak v oblasti vývoje, výroby, ale také minoritní koprodukce,“uvedla ředitelka fondu Helena Bezděk Fraňková. 

V sekci Graduation Films in Competition bude uveden krátký film O tom co potom (After) režiséra Matouše Valcháře z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Do prestižního programu trhu MIFA Pitches, na kterém se prezentují projekty ve vývoji, bude v sekci krátkometrážních projektů filmovým profesionálům a potenciálním partnerům z celého světa představen slovensko-český koprodukční snímek Koniec (The End), režisérského dua David Stumpf a Michaela Mihalyiova. Film byl podpořen Státním fondem kinematografie částkou 570 tisíc korun. 

Česká animovaná tvorba bude prezentována společně s dalšími zeměmi střední a východní Evropy pod hlavičkou „CEE animation“ v rámci výstavních prostor programu Kreativní Evropa MEDIA. Na účasti se podílel Státní fond kinematografie, Asociace animovaného filmu (ASAF), jednotlivá studia a zahraniční partneři ze Slovenska, Chorvatska, Slovinska, a dalších zemí.

"Účast zástupců animovaného průmyslu ze střední a východní Evropy velice vítáme – je to poprvé, co máme stánek na trhu Mifa a také poprvé, kdy se tyto země v Annecy společně prezentují a tímto způsobem s námi spolupracují. Těšíme se na další podobné projekty v budoucnosti,“ řekla Soon-Mi Peten, ředitelka Sektoru propagace, vzdělávání a festivalů kanceláře EACEA programu Evropské Unie MEDIA.

Prezentace českých filmů a tvůrců na filmovém trhu Mifa v Annecy, kde je 3 tisíce akreditovaných filmových profesionálů, téměř 500 prodejců a nákupčích a 660 vystavovatelů, je rozšířením aktivní propagace českého filmového průmyslu a doplňuje pravidelnou přítomnost na filmovém trhu v Berlíně, Cannes, Torontu nebo v Clermont-Ferrand.

Kontakt:
Jiří Vaněk

Koordinátor komunikace
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
CZECH FILM FUND
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
M: +420 777 501 624
W: www.fondkinematografie.cz/

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.