Antonín Staněk zahájil pracovní návštěvu Francie

07.03.2019 16:31|ministerstvo

V rámci svého pracovního programu se ministr kultury Antonín Staněk dne 7. března 2019  setkal s náměstkem generální ředitelky UNESCO panem Ernestem Ottonem. 

 

Společně hovořili mimo jiné i o projektech České republiky na záchranu iráckého kulturního dědictví. Jde o vzdělávací kurzy pro irácké odborníky směřované do oblasti restaurování a obnovy nemovitých památek. Na závěr setkání poděkoval Antonín Staněk za angažmá v projektech o ženách skladatelkách, který bude realizován v příštím týdnu na půdě UNESCO. 

Po návštěvě organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu se ministr Staněk setkal s ředitelem Musée du Luxembourg panem Francoisem Grolleauem a prohlédl si část výstavy Nabis. Výstava je první retrospektivou ve Francii, která se věnuje dekorativnímu umění Nabisu, avantgardního post-impresionistického hnutí. Tento proud se narodil koncem 80. let 20. století a jeho cílem je překonat kódy akademického malování rozostřením hranic mezi jemným a užitým uměním. Po zhlédnutí výstavy  navštívil ministr kultury kolumbárium s ostatky Františka Kupky na hřbitově Pére Lachaise a položil květiny u Památníku československých legionářů. 

Ve 20,00 hodin v Maďarském institutu v Paříži zhlédne představení Divadla Kalich“ Božská Sarah“. Inscenace hry dramatika Johna Murrella vzácně svádí dohromady dvě zcela výjimečné osobnosti francouzského a českého herectví – Sarah Bernhardt a Ivu Janžurovou. Česká herecká legenda Iva Janžurová v ní totiž ztvární  světově proslulou francouzskou divu ve výtečně napsaném příběhu jejího posledního léta roku 1922 v rezidenci na ostrově Belle-ne-Mer u bretaňského pobřeží.

Jsme nesmírně rád, že se dnes večer budu moci seznámit s příběhem Sarah Bernhardt, která byla výjimečnou herečkou, a také múzou českého malíře Alfonse Muchy. Co víc v jevištním provedení naší vlastní herecké legendy paní Ivy Janžurové, která pro ztvárnění role sbírala tvůrčí sílu mnoho let. Je příznačné, že se představení o životě francouzské herečky odehrává dnes večer v Paříži a že jsem mohl podpořit hostování kvalitní české inscenace v zahraničí pro českou komunitu,“ uvedl ministr Antonín Staněk.
 

Martha Häckl, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.