Antonín Staněk předal ocenění Artis Bohemiae Amicis

11.04.2019 09:55|ministerstvo

Rezortní cenu Ministerstva kultury si 10. dubna 2019 v Moravském divadle Olomouc převzala z rukou ministra kultury paní Dobromila Hamplová. Antonín Staněk oceněním akcentoval především její dlouholeté zásluhy v oblasti hudby. 

 

Jsem velmi rád, že jsem mohl  předat medaili paní Dobromile Hamplové, která dlouhodobě přispívá k podpoře a šíření kulturních hodnot v naší zemi. Vytvořila naprosto jedinečný hudební projekt Podzimní festival duchovní hudby Olomouc, který již čtvrtstoletí přispívá ke kulturnímu a duchovnímu obohacení tohoto krásného města a celého regionu. Paní Hamplová patří mezi ty vzácné osobnosti, které obětují svůj čas a energii, aby přinesly něco nového a krásného druhým lidem. Velmi si toho vážím a patří jí za to hluboké uznání a dík,“ uvedl Antonín Staněk.

Dobromila Hamplová (17. 4. 1950, Šternberk), patří mezi významné osobnosti hudební kultury města Olomouc. Pochází z Litovle, v letech 1965 až 1971 studovala na konzervatoři v Kroměříži. Po studiu působila až do roku 1994 jako houslistka v Moravské filharmonii Olomouc. 

V roce 1994 založila spolu s dirigentem Stanislavem Macurou Podzimní festival duchovní hudby Olomouc, který se v krátké době stal prestižní a respektovanou kulturní akcí, která se těší zájmu obyvatel a návštěvníků města, médií a celé české hudební veřejnosti. 

Festival svojí dramaturgií zaměřenou na duchovní hudbu všech století s dominancí na uvádění velkých oratorních děl v jejich autentickém prostředí olomouckých chrámů, patří v rámci republiky k jedinečným. Za dobu trvání festivalu bylo provedeno velké množství českých i olomouckých premiér a 25 televizních přenosů. Festival plní nezastupitelnou roli v kulturní nabídce a životě města Olomouc a olomouckého kraje. Jako zakladatelka, ředitelka a organizátorka stojí v čele festivalu  již 26 roků. Za organizační činnost v oblasti kultury obdržela v roce 2000 Cenu města Olomouce v oblasti kultury a v loňském roce Stříbrnou medaili svatého Cyrila a Metoděje.

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.