Antonín Staněk navštíví bienále v Benátkách

07.05.2019 10:15|avíza

Ministr kultury Antonín Staněk se ve dnech 7. – 8. května 2019  zúčastní slavnostního zahájení české expozice na 58. ročníku Mezinárodního bienále výtvarného umění v Benátkách.

 

Českou republiku bude na  letošním ročníku reprezentovat výtvarník  Stanislav Kolíbal, který představí svůj projekt s názvem Bývalé Nejisté Tušené, jehož kurátorem je Dieter Bogner. Projekt Stanislava Kolíbala byl vybrán mezinárodní porotou v rámci otevřeného výběrového řízení.

Benátské Bienále je výjimečnou kulturní a společenskou událostí a je otázkou prestiže každého státu zajistit zde zajímavou a důstojnou prezentaci své země a představit významné umělecké individuality. Jsem moc rád, že na letošním bienále reprezentuje Českou republiku právě výtvarník Stanislav Kolíbal, právem označovaný za jednu z nejvýraznějších osobností soudobé české umělecké scény. Přeji české expozici úspěch a děkuji všem partnerům za spolupráci. Těší mě, když vidím, s jakým entuziasmem a láskou k umění se letošní prezentace všichni zhostili.“: říká ministr kultury Antonín Staněk.                                                                                                                                                               

K výstavě bude připraven také zcela nový katalog, na kterém se podílí řada významných odborníků i ze zahraničí. Katalog bude kromě biografie obsahovat také rozsáhlý rozhovor mezi kurátorem a Stanislavem Kolíbalem. 

Národní pavilon, který společně vlastní Česká a Slovenská republika se nachází  v italských Benátkách v prostorách Giardini. Zde oba státy ve dvouletých cyklech realizují svoje národní prezentace. Samotný pavilon je ceněnou kulturní památkou. Byl otevřen v roce 1926 a návrh stavby pochází od architekta Otakara Novotného. V rámci svého pobytu v Benátkách bude  ministr Staněk jednat také  se svojí resortní kolegyní, ministryní kultury Slovenské republiky paní Ľubicou Laššákovou.

Bienále v Benátkách přiláká ročně více než půl milionu návštěvníků. První ročník se konal v roce 1895, Československo se ho účastní již od roku 1920. Letošní ročník bude probíhat od 11. května do 24. listopadu 2019.

 

Martha Häckl, tisková mluvčí MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.