Antonín Staněk dnes ve Valdštejnské jízdárně zahájil výstavu „František Kupka 1871–1957“

06.09.2018 18:38|ministerstvo

Ve spolupráci s francouzským Reunion de musées nationaux Grand Palais a Ateneum Art Museum v Helsinkách připravila Národní galerie Praha retrospektivní výstavu František Kupka 1871–1957. Slavnostně ji dnes ve Valdštejnské jízdárně zahájil ministr kultury Antonín Staněk.

 

Restrospektivní výstava představuje dílo Františka Kupky od raných prací z devadesátých let 19. století až po abstraktní práce z padesátých let 20. století. Díky spolupráci s francouzským partnerem  se podařilo sestavit jedinečnou sbírku olejomaleb, prací na papíře, tiskovin a dokumentačních materiálů, která byla na jaře 2018 prezentována v pařížském Grand Palais, v roce 2019 pak navštíví Helsinky. Pražská výstava tak vedle děl ze sbírek Národní galerie uvádí četné práce ze sbírky pařížského Centre Pompidou, newyorského Guggenheim Museum nebo vídeňské Albertiny.

Ministr kultury při slavnostní vernisáži připomněl, že v souvislosti s dílem Františka Kupky letos oslavujeme jedno důležité výročí. Právě před padesáti lety totiž nakladatelství Odeon vydalo první velký kritický katalog Kupkova díla. Jednalo se o znamenitou monografii Ludmily Vachtové František Kupka.

Musím zdůraznit, že to nebyla ledajaká monografie. Rok 1968 můžeme zásluhou Ludmily Vachtové pokládat za výchozí datum moderního odborného bádání o Kupkově díle. Dnešní výstava ukazuje, jak se za tu dobu změnilo vnímání této významné osobnosti českého a světového malířství počátku 20. století, nicméně bez Ludmily Vachtové by pozdější autoři neměli na co navazovat, s čím polemizovat a o co se ve svém bádání opírat“, uvedl ministr Staněk ve svém projevu.

Národní galerie v Praze před šesti lety představila Kupkovu cestu k abstraktnímu umění. Detailní rekonstrukcí Kupkovy účasti na Pařížských výstavách v letech 1899 až 1913 tehdy autoři přiblížili českému publiku jeho tvorbu v dobovém kontextu a ve společnosti děl, která z různých důvodů nebyla v Čechách k vidění prakticky sto let. Není proto divu, že se  na přelomu let 2012 a 2013 – po roce 1989 poprvé – v Praze stály fronty na návštěvu výstavy moderního umění. Před šesti lety sklidila ohromný úspěch výstava František Kupka: Cesta k Amorfě

„Jsem rád, že Národní galerie v Praze nyní na tuto slavnou výstavu navazuje a doufám, že znovu dosáhne podobného úspěchu. Dnes zahájenou výstavu však můžeme také považovat za poctu celoživotnímu úsilí dvou vynikajících osobností, které se zasloužily o odborné zpracování a celosvětovou prezentaci díla Františka Kupky: paní Medy Mládkové, nositelky titulu Mecenáška české kultury, a paní Ludmily Vachtové. Bez těchto dvou dam bychom dnes podobnou výstavu díla Františka Kupky mohli jen stěží navštívit. Je mi o to větší ctí a potěšením se o této skutečnosti zmínit, protože právě tuto sobotu 8. září oslaví paní Meda Mládková fantastické 99. narozeniny. S radostí konstatuji, že autorky a autoři této výstavy důstojným způsobem pokračují v tradici, která dnes představuje více než půl století pilné práce badatelů, sběratelů a milovníků umění, jejichž jsou paní Ludmila Vachtová a paní Meda Mládková skvělými reprezentantkami. Jsou tradice, které je dobré zachovávat, a Národní galerii v Praze patří dík za soustavné pěstování této kontinuity.“

Antonín Staněk


Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.