Animovaný film Sh_t Happens je v soutěži talentů v Benátkách

25.07.2019 13:11|příspěvkové organizace

Na nejstarším filmovém festivalu na světě v Benátkách se v soutěžní sekci představí krátký animovaný snímek Sh_t Happens. Film režisérské dvojice z FAMU Michaely Mihályi a Davida Štumpfa soutěží v sekci Orizzonti. Český film se do této sekce dostal poprvé v historii. Celý festival zahájí digitálně restaurovaná verze Extase od Gustava Machatého z třicátých let 20. století.

 

"Naši mladí filmaři nepostrádají potřebnou dávku talentu, účast jejich filmů na prestižních mezinárodních festivalech je tak příslibem do budoucnosti," řekla Helena Bezděk Fraňková, ředitelka Státního fondu kinematografie.  

Třináctiminutový animovaný snímek Sh_t Happens podpořil Státní fond kinematografie v roce 2017 ve výzvě na výrobu animovaného filmu částkou 570 tisíc korun. Film je volnou adaptací biblického příběhu a ukazuje s velkou dávkou ironie, jak svět někdy funguje. Vypraví příběh vyčerpaného údržbáře a jeho frustrované ženy. Třetí postavou je ovdovělý jelen, který svůj zármutek utápí v alkoholu. Při pokusu vypořádat se s osobními problémy se ocitnou v obtížně řešitelném vztahovém trojúhelníku. Nabízejí se jen absurdní a iracionální řešení situace. Režisér David Štumpf je známý díky svému studentskému filmu Země kovbojů (Cowboyland), krátké animované grotesce, která se dostala do výběru na festivalech v Annecy, Stuttgartu nebo japonské Hirošimě. Režisérka Michaela Mihályi je autorkou například krátkého animovaného filmu Food z roku 2017, pracuje s různými technikami animace od ruční ilustrace, přes ploškovou animaci až po loutkovou tvorbu. 

Orizzonti je soutěžní sekce zaměřená na celovečerní i krátké filmy uváděné v mezinárodní premiéře, které jsou inovativní, nové a uměleckým ztvárněním reprezentují nejnovější formy filmového vyjádření. 

Filmem, který 76. ročník benátského festivalu zahájí, bude digitálně restaurovaná Extase režiséra Gustava Machatého, která se do Benátek vrací po 85 letech. Film o milostném vzplanutí mezi vdanou ženou a jejím milencem způsobil při svém promítání na festivalu v roce 1934 velký skandál, do kterého byl zapojen i tehdejší papež Pius IX. Snímek byl digitálně restaurován Národním filmovým archivem díky podpoře Milady Kučerové a Eduarda Kučery a spolupráci s Film Servis Festival Karlovy Vary.

 

Sh_t Happens / Sh_t Happens

Sekce: Orizzonti
ČR, Slovensko, Francie 2019, 13 minut
Režie: Michaela Mihályi, David Štumpf
Producent: BFILM.cz 
Podpora SFKMG: 570 tis. Kč
Trailer: https://vimeo.com/davod/filmshithappens

Kontakt:
Jiří Vaněk
Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
CZECH FILM FUND
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
M: +420 777 501 624
www.fondkinematografie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.